Naukowcy odkryli na pustyni Gobi w Mongolii skamieniałości nieznanego im dotąd gatunku dinozaura. Posiadał on dwa pazury zamiast trzech, a więc zupełnie inaczej niż pozostałe zwierzęta z grupy, do której należał. Dodatkowo stworzenie było porośnięte piórami, co w połączeniu z długimi szponami nadawało mu nietypowy wygląd.
Na mongolskiej pustyni Gobi naukowcy odkryli gatunek dinozaura z dwoma pazurami. Duonychus tsogtbaatari to prawdziwy unikat w grupie terizinozaurów, które stały na tylnych łapach i zwykle posiadały trzy pazury. Odkrycie opublikowano kilka dni temu na łamach czasopisma "iScience".
Dwa pazury zamiast trzech
Stworzenie było średniej wielkości. Osiągało trzy metry wysokości, a jego wagę oszacowano na około 260 kilogramów. Zdaniem naukowców długie zakrzywione pazury tego gatunku i ich zdolność do silnego zginania się sprawiły, że dinozaur mógł z łatwością chwytać roślinność.
Znalezisko jest wyjątkowe, ponieważ osłona jednego ze znalezionych z palców pozostała nienaruszona. Składająca się z keratyny powłoka ujawniła, że sam pazur był znacznie dłuższy niż leżące pod nim kości.
- Jest długości stopy [nieco ponad 30 cm - przyp. red.] - przekazała paleontolożka Darla Zelenitsky, profesor nadzwyczajna na Uniwersytecie Calgary w Kanadzie i współautorka badania.
Zelenitsky uzupełniła, że dinozaur prawdopodobnie był porośnięty piórami, ponieważ inne terizinozaury też miały tę cechę, co dodawało im "dziwnego wyglądu".
Oprócz lepszego chwytania, kończyny z dwoma pazurami mogły być używane między innymi do kopania lub służyć jako potężna broń.
Wyjątkowe miejsce
Terizinozaury to grupa roślinożernych lub wszystkożernych dinozaurów, które żyły w Azji i Ameryce Północnej w okresie kredy, który rozpoczął się 145 milionów lat temu i zakończył 66 milionów lat temu. Skamieniałości okazu, dzięki któremu odkryto nowy gatunek, znaleziono na pustyni w rejonie formacji Bayanshiree.
UNESCO, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury, uznaje mongolską pustynię za największy skarbiec skamieniałości dinozaurów na świecie. To z niego pochodzi wiele cennych pozostałości dinozaurów z późniejszego okresu kredy, czyli końcowej fazy ewolucji dinozaurów.
Źródło: BBC, CNN, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: 2025 Cable News Network All Rights Reserved