Międzynarodowy zespół naukowców zbadał skamieniały fragment drzewa, liczący około 360 milionów lat. Okazało się, że już wtedy rośliny miały specjalne struktury, zwane wcistkami, chroniące je przed wnikaniem szkodliwych mikroorganizmów.
Jak informują naukowcy na łamach czasopisma naukowego "Nature Plants" skamieniałości sprzed 360 milionów lat dowodzą, że już tak dawno temu rośliny broniły się przed szkodnikami.
Wyjątkowe struktury
Rośliny potrafią chronić swoje drewno przed infekcjami i utratą wody poprzez tworzenie specjalnych struktur, zwanych wcistkami. Tamują one dalsze uszkadzanie naczyń w drewnie. Dzięki nim bakterie i grzyby nie mogą wniknąć do wnętrza drzewa. Nie było jednak wiadomo, jak dawno temu taka zdolność wyewoluowała w świecie roślin.
Najnowsze badania dowodzą, że rośliny potrafiły stosować taką samoobronę co najmniej 360 milionów lat temu. Dowodzą tego analizy skamieniałości, która została znaleziona w Wexford w południowo-wschodniej Irlandii. Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem Carli J. Harper z Trinity College w Dublinie (Irlandia).
- Badając skamieniałości roślin i ich ekosystemy, możemy zdobyć istotną wiedzę na temat historii roślinnych procesów fizjologicznych, które zachodzą również dzisiaj - wyjaśniła dr Harper.
Starsze niż dinozaury
Rośliny, których skamieniałość odkryto w Irlandii, żyły na długo przed dinozaurami (około 160 milionów lat), a nawet przed owadami latającymi. Tworzyły one pierwsze lasy pierwotne. Na ich liściach żyły mikroorganizmy, grzyby i wcześni krewniacy pajęczaków, krocionogów i pareczników.
Należały do wymarłej grupy roślin o nazwie Archaeopteridalean progymnosperms. Przypominały już dzisiejsze drzewa, miały bowiem drewniany pień, gałęzie i złożony system korzeniowy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com