W Zakopanem spadło około 20 centymetrów śniegu, na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi już 65 centymetrów i ciągle rośnie. Na Kontakt 24 wysyłacie zdjęcia, na których widać październikowe opady.
Obfite opady śniegu pogorszyły warunki na drogach na południu Małopolski.
Jak poinformował dyżurny Informacji Drogowej GDDKiA w Krakowie, drogi krajowe na południu Małopolski są przejezdne i ruch odbywa się bez żadnych utrudnień. Gorsza sytuacja jest na lokalnych drogach w okolicach Zakopanego. Tam kierowcy samochodów, którzy nie zmienili jeszcze opon na zimowe, mają problemy na podjazdach.
Lawinowa "dwójka"
W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.
Jak czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w Tatrach panują warunki zimowe. Szlaki zasypane są warstwą świeżego śniegu i są nieprzetarte. Drogi prowadzące do schronisk będą odśnieżone w ciągu dnia.
Już w najniższych partiach jest ponad 20 cm śniegu, a przybywa go wraz z wysokością. Powyżej górnej granicy lasu i na otwartych przestrzeniach utworzyły się zaspy. W wyższych partiach Tatr szlaki są zawiane, nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. Dodatkowym utrudnieniem jest mgła, która ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. W całych Tatrach wieje silny wiatr, który może powodować łamanie się gałęzi i drzew, występują również zawieje i zamiecie śnieżne.
Co z tym śniegiem?
Za pojawieniem się śniegu w Polsce stoi cyklon Grzegorz, który przyniósł do nas nie tylko silny wiatr, ale także wilgotne powietrze i niską temperaturę.
W poniedziałek będzie pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na północnym wschodzie i krańcach wschodnich kraju wystąpią opady deszczu ze śniegiem do 5 litrów na metr kwadratowy i mokrego śniegu. Na pozostałym obszarze pojawią się przelotne opady śniegu.
W południowych regionach kraju obowiązują także ostrzeżenia pogodowe przed opadami śniegu.
Autor: //aw / Źródło: TPN, PAP, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Karol Nienartowicz/Kontakt 24