Najbliższa noc oraz środowy poranek przyniosą opady śniegu. W niektórych regionach drogi i chodniki mogą być oblodzone. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed zjawiskami. W trzech województwach obowiązują alerty hydrologiczne.
Przed intensywnymi opadami śniegu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega regiony górskie i podgórskie. Oblodzenia mogą występować od Warmii i Mazur, przez Ziemię Łódzką, po Śląsk.
Gdzie obowiązują ostrzeżenia?
INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU
W województwie dolnośląskim obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia.
W powiatach: lwóweckim, jeleniogórskim i Jelenia Góra wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Prognozuje się tam wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach poniżej 500 metrów nad poziomem morza od 15 cm do 30 cm, powyżej tej wysokości od 20 cm do 35 cm, miejscami do 50 cm. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 8 rano w środę.
Alerty pierwszego stopnia wydano dla powiatów: kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych i kłodzkiego. W górach powyżej 600 m n. p. m. może spaść od 10 do 20 centymetrów. Ostrzeżenie będzie ważne do godz. 8 w środę.
Mocniej sypnąć może również w woj. śląskim w powiatach żywieckim, Bielsko-Biała, bielskim oraz cieszyńskim. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 15 do 20 centymetrów. Śniegu może dosypać także w woj. małopolskim w powiatach wadowickim, nowotarskim i suskim. Alerty wygasną w środę o godzinie 7.
OBLODZENIE
Zagrożeniem może być też oblodzenie. Ostrzeżeniami przed zjawiskiem objęto województwa:
- warmińsko-mazurskie, gdzie wydano alerty dla powiatów: braniewskiego, Elbląga, elbląskiego, ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego i działdowskiego;
- mazowieckiego, w powiatach: żuromińskim, sierpeckim, płockim, Płock, gostynińskim;
- łódzkiego, w większości województwa, poza powiatami: wieruszowskim, sieradzkim, poddębickim, pabianickim, zduńskowolskim, łaskim, wieluńskim, pajęczańskim i bełchatowskim;
- świętokrzyskiego, w powiatach: włoszczowskim, koneckim, kieleckim, Kielce, jędrzejowskim, pińczowskim, kazimierskim;
- małopolskim, na terenie powiatów: miechowskiego, olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, myślenickiego, krakowskiego, Kraków, proszowickiego, wielickiego;
- śląskiego, wyłączając powiaty: kłobucki, lubliniecki, tarnogórski, gliwicki, Gliwice, Zabrze, raciborski, wodzisławski, rybnicki, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, wodzisławski.
W tych regionach zamarzać będzie nawierzchnia dróg i chodników. Temperatura minimalna powietrza wyniesie około -1 stopnia Celsjusza, przy gruncie około -2 st. C. Alerty będą obowiązywać od godziny 22 we wtorek do 10 w środę.
Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?
Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".Ostrzeżenia hydrologiczneW trzech województwach oraz w strefie przybrzeżnej obowiązują alerty drugiego stopnia.WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIEW ujściowym odcinku Odry oraz w zlewni Zalewu Szczecińskiego ze względu na prognozowany silny wiatr z sektora północnego nastąpi wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych na Zalewie Szczecińskim. Alert będzie ważny od godziny 4 w nocy w środę do 4 w czwartek.Przez silny, północny wiatr wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych wystąpi również na wybrzeżu i morskich wodach wewnętrznych kraju. Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godziny 1 w nocy w środę godziny 2 w nocy w czwartek.WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIEW zlewni Baryczy prognozowane opady deszczu będą powodowały wzrosty stanów wody lokalnie do strefy wody wysokiej. W Odolanowie na Kurochu może zostać przekroczony stan ostrzegawczy. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 9 rano w środę.WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIEIMGW prognozuje, że na obszarze zlewni środkowej Odry prognozowane opady deszczu będą powodowały wzrosty stanów wody na rzekach, szczególnie w obszarach położonych na wysokości 300-600 metrów nad poziomem morza. Deszcz będzie spłukiwał cienką warstwę pokrywy śnieżnej. Największe wzrosty prognozowane są w zlewniach górnej Nysy Łużyckiej, górnej Kwisy, górnego Bobru i Kaczawy, gdzie możliwe są lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na rzekach nizinnych stany wody będą miały tendencję wzrostową: na Widawie w Zbytowej do stanu ostrzegawczego, w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 9 w środę.
Autor: kw,ao,dd/rp,map,aw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock