Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował mapę przedstawiającą zlodzenie polskiej strefy przybrzeżnej oraz całego Bałtyku.
Tworzona przez IMGW Mapa Lodowa Bałtyku przedstawia aktualną sytuację lodową na Bałtyku. Za pomocą międzynarodowych oznaczeń i symboli, zgodnych z terminologią i symboliką lodową Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), na mapach przedstawiony jest rodzaj lodu, jego rozmieszczenie i koncentracja oraz procesy deformacji lodu (wały, szczeliny, nawarstwienia i stłoczenia lodu).
Mapa zawiera również dodatkowe informacje dotyczące grubości lodu oraz rozmieszczenia i pracy lodołamaczy.
Lód na polskim Wybrzeżu
Jak widać na poniższej mapie, na Zalewie Szczecińskim utrzymuje się bardzo zwarta kra. W rejonie Zatoki Puckiej i większości Półwyspu Helskiego od strony Zatoki Gdańskiej występuje lód świeży. Z kolei na Zalewie Wiślanym, zarówno po stronie polskiej, jak i obwodu kaliningradzkiego, lód ma formę stałą.
Pokrywa na Bałtyku
Mapa całego Bałtyku pokazuje, że powierzchnia lodu jest bardzo zróżnicowana. W północnej części Zatoki Botnickiej (obszar między Szwecją a Finlandią) kra jest w większości bardzo zwarta lub występuje lód płaski. Im bliżej wybrzeża, tym więcej początkowych połaci lodu, zwartej ruchomej kry lub lodu stałego.
W Zatoce Fińskiej (między Finlandią a Estonią) lód jest na ogół dobrze zwarty lub zwarty.
Z kolei w południowej części Zatoki Ryskiej (w okolicach Estonii i Łotwy) lód jest zwarty. W części północnej tworzą się początkowe połacie lodu.
Pokrywa lodowa znajduje się także w okolicy wyspy Olandia (Szwecja), w akwenach Ise Fjord, Smalandsfarvandet i Alborg Bugt (Dania).
Zdjęcia satelitarne Bałtyku
Zdjęcia satelitarna, które opracował IMGW, zostały wykonane 15 lutego przez satelitę Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Sentinel-2. W ramach programu Copernicus systematycznie wykonuje ona zdjęcia w wysokiej rozdzielczości przestrzennej (od 10 do 60 metrów) na lądzie i wodach przybrzeżnych.
Autor: anw,kw/map / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: IMGW-PIB