NASA regularnie zaskakuje nas niezwykłymi zdjęciami Ziemi. Trzeba przyznać - żyjemy na pięknej planecie. Nie inaczej tym razem - Agencja udostępniła zdjęcie zasnutego chmurami morza Beringa.
Niezwykłe chmury to efekt spotkania się dwóch różnych Mas powietrza. Wilgotne powietrze, napotykając zimne, układa się w regularne smugi, jednoznacznie wskazując skąd wieje wiatr.
Niecodzienne chmury, z powodu swojego ułożenia niektórym przypominają fiszbiny wieloryba grenlandzkiego, zamieszkującego wody Beringa.
Morze pełne skarbów
Ten ogromny zbiornik o powierzchni blisko 2 mln kilometrów kwadratowych od północy i wschodu graniczy z Alaską, na zachodzie z Syberią, zaś jego południowe granice wyznaczają Wyspy Aleuckie.
O morzu panuje opinia, że jest tylko dla najtwardszych żeglarzy. Surowy klimat, zmienna pogoda, silne sztormy i wysokie fale czynią je prawdziwą szkołą przetrwania. Jest pełne skarbów, jak twierdzą żeglarze. Pełno w nim krabów, cennych ryb, a także na dnie według niektórych, znajdują się potężne złoża złota.
Ścieżka na ląd w morzu
Swoją nazwę wzięło od swego odkrywcy - Vitusa Beringa, duńskiego komandora w służącego Rosji, który je odkrył i opisał. Niestety, przyniosło ono zgubę swojemu odkrywcy, który zmarł wraz ze swoją załogą na jego wodach.
Naukowcy jako ciekawostę podają fakt, że w czasie ostatniej epoki lodowcowej poziom morza był pradopodobnie tak niski, że umożliwił migrację zwierząt i ludzi z Azji do Ameryki Północnej tzw. suchą stopą. Ten obszar współcześnie jest znany jako Cieśnina Beringa.
Autor: mb / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA