RoSzponka i Szuwarek to para rybołowów, których rodzinne życie możemy obserwować online. Transmisja z ich gniazda może być pełna wzruszających momentów - rybołowy oczekują na narodziny potomka.
Projekt, który nazywa się Rybołowy Online, realizowany jest w Nadleśnictwie Lipki, które przynależy do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. To tam, na słupie energetycznym 30 metrów nad ziemią, znajduje się gniazdo rybołowów. Zostało one umieszczone na specjalnej platformie, która ma zabezpieczyć je przed zniszczeniem.
- Celem projektu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na rzadki w Polsce gatunek - powiedziała Anna Malinowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych. - Oprócz transmisji online, tak jak w zeszłym roku, będzie prowadzony profil na Facebooku Rybołowy Online, na którym będą zamieszczane bieżące informacje na temat tych wyjątkowych ptaków - dodaje.
Bardzo rzadki gatunek ptaka
W Polsce gniazduje około 30 par tych ptaków.
- Rybołów jest bardzo rzadkim w Polsce ptakiem lęgowym. W naszym nadleśnictwie znajduje się jedno z niespełna 30 czynnych gniazd - mówi Janusz Grabowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lipka. - Jest ono naszą dumą i przysłowiowym oczkiem w głowie. Rybołowy odwdzięczają się nam wyjątkową wiernością. Przylatują do naszego gniazda regularnie od 17 lat - dodaje.
W 2013 roku gniazdo zostało zniszczone
Para podglądanych rybołowów do 2005 roku gniazdo miała na sztucznej platformie na drzewie. Potem przeniosła je na słup energetyczny. W 2013 roku, podczas wichury, straciła gniazdo. Pracownicy Polskich Sieci Energetycznych odbudowali gniazdo i przy okazji zamontowali kamerę do podglądania rzadkich ptaków.
Podglądanie RoSzponki i Szuwarka
Już drugi rok można podglądać rybołowy w internecie. Internauci nazwali ptaki RoSzponka i Szuwarek. W pierwszym roku transmisji ptaki wychowały trzy zdrowe pisklęta. W tym roku powróciły do gniazda pod koniec marca, a pierwsze jajo złożyły 9 kwietnia. Już niedługo możemy być świadkami wyklucia się piskląt tego rzadkiego gatunku.
Wyświetlono 100 tys. razy
Pierwsza transmisja wyświetlona była 100 tys. razy. Ptaki były podglądane w Polsce, ale również w Niemczech, Anglii, Francji oraz Stanach Zjednoczonych.
Podglądano też bieliki
To nie jedyne ptaki w Lasach Państwowych, które były podglądane online. W Dobrocinie można było śledzić losy piskląt bielika, od wyklucia po opuszczenie gniazda.
Autor: mab/map / Źródło: Lasy Państwowe