Żmija zygzakowata – jak wygląda? Jakie są objawy ukąszenia?

[object Object]
Jak się zachować po ukąszeniu żmii?Fakty TVN
wideo 2/11

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż w Polsce. Jak wygląda i jak odróżnić ją od niegroźnego gniewosza plamistego i zaskrońca? A przede wszystkim – co robić w razie ukąszenia.

Żmija zygzakowata zwykle ostrzega przed atakiem sycząc.Po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą trzeba jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.Żmije są bardzo płochliwe i w pierwszej kolejności próbują uciekać.

Jak wygląda żmija zygzakowata? Żmija zygzakowata (Vipera berus) jest jadowitym gadem z rodziny żmijowatych. To jedyny jadowity wąż w Polsce. Można ją poznać po charakterystycznym, zygzakowatym wzorze na grzbiecie. Zygzak ten nazywany jest też wstęgą kainową. Polskie żmije mogą mieć różne ubarwienie: żmija szara – od srebrzystoszarego do grafitowego,

żmija brązowa – od ceglastego do ciemnego brązu, żmija czarna.Zygzak widać szczególnie u samców dwóch pierwszych odmian. Dodatkowo na głowie można zaobserwować plamę w kształcie X. Spód ciała jest jaśniejszy. Jeżeli nadal mamy wątpliwości, czy obserwowany przez nas gad to żmija zygzakowata, spójrzmy mu oczy. Jeżeli wąż ma czerwoną tęczówkę i pionową źrenicę, mamy już stuprocentową pewność. Żmije mogą osiągać długość do około 80 centymetrów. Samce są mniejsze i krótsze o około 10 centymetrów. Dorosłe osobniki ważą do około 200 gramów. Żmija zygzakowata w Polsce - występowanie

Żmija zygzakowata - jak wyglądaPAP

Żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym, objętym w Polsce częściową ochroną gatunkową. Występuje na terenie całego kraju. Można ją spotkać na polach, łąkach, leśnych polanach, w lasach i na ich obrzeżach, na torfowiskach i kamieniach.

W ciągu dnia najczęściej można zobaczyć żmiję zygzakowatą, gdy wygrzewa się na słońcu. Zwłaszcza w górach należy sprawdzać, czy na kamieniu, na którym chcemy usiąść, nie odpoczywa jadowity gad.

Ukąszenie żmii i jad – objawy

Żmije są płochliwe i przy spotkaniu z człowiekiem przede wszystkim próbują ucieczki. Atakują dopiero, kiedy nie widzą takiej możliwości. Przed atakiem dają sygnał – syczą. Jeżeli jednak nadepniemy żmiję, zaatakuje bez ostrzeżenia.

Jest szansa, że w przypadku ataku będzie miało miejsce tak zwane ukąszenie suche, czyli bez wprowadzenia jadu. Kiedy jednak dojdzie do wprowadzenia jadu, mogą wystąpić następujące objawy: - obrzęk (może pojawić się w ciągu kilku minut lub z opóźnieniem),- miejscowe czerwonosine zabarwienie,- sącząca rana ze śladami dwóch zębów jadowych w miejscu ukąszenia,- ostry ból (ale też może być słabszy, a bywa, że w ogóle go nie ma),- martwica tkanek (pojawia się bardzo rzadko),- reakcja anafilaktyczna lub rzekomo anafilaktyczna na składniki jadu (może dojść do niej w kilka minut po ukąszeniu lub później).

Reakcja organizmu człowieka będzie zależna między innymi od dawki jadu, chorób współistniejących, miejsca ukąszenia, wieku i masy ciała ofiary. Ukąszenie szczególnie niebezpieczne jest dla osób starszych, dzieci i osób pod wpływem alkoholu. Niebezpieczne jest też ukąszenie w twarz i szyję. Wtedy bowiem jad przemieszcza się bardzo szybko w krwiobiegu. Osoba ukąszona powinna jak najszybciej uzyskać specjalistyczną pomoc medyczną. Międzynarodowy numer alarmowy – 112TOPR/GOPR - 985, +48 601 100 300

Podczas oczekiwania na pomoc należy przemyć miejsce ukąszenia wodą z mydłem i unieruchomić pokąsaną kończynę (żmije najczęściej atakują nogi do wysokości kostek), by spowolnić rozprzestrzenianie się trucizny. Nie uciskaj miejsca ukąszenia, nie zakładaj opaski uciskowej, nie wyciskaj jadu ani nie próbuj go wysysać.

Żmija - ukąszeniePAP / TVN24

Gniewosz plamisty a żmija zygzakowata

Żmiję zygzakowatą pomylić można z gniewoszem plamistym, nazywanym również miedzianką. Gniewosz jest najmniejszym polskim wężem. Kolor jego ciała bywa ciemnoszary, szaro-popielaty lub szaro-brązowy.

Gniewosz jest smuklejszy od żmii. W tyle jego głowy zobaczyć można ciemną plamę, która przechodzi w dwa rzędy mniejszych plam. Przypomnijmy – żmija na grzbiecie ma tylko jeden zygzak.

Miedzianka jest wężem niejadowitym.

Żmija a zaskroniec

Najczęściej spotykanym w Polsce wężem jest zaskroniec. Jego wygląd znacząco różni się od żmii. Jest bowiem szarobrunatny, oliwkowobrunatny, o niebieskim lub oliwkowym połysku. Zwykle na grzbiecie ma małe ciemne plamy. Jego głowa jest delikatnie spłaszczona. Charakterystyczna jest jej tylna część z dwiema półksiężycowatymi, żółto-pomarańczowymi plamami, otoczonymi przez czarne poprzeczne pasy.

Jeżeli zaskroniec poczuje się zagrożony, może ugryźć. Jednak nie ma on zębów jadowych, więc nie jest to niebezpieczne.

Jak rozpoznać żmijęPAP

Skuteczny sposób na żmije w ogrodzie

Najskuteczniejszą metodą na odstraszenie żmii z ogrodu jest sprawienie, aby nie było to miejsce dla nich atrakcyjne. Jak to zrobić? Są na to dwa sposoby: regularne porządkowanie ogrodu i regularne koszenie trawy.

Żmije są płochliwe i skryte. Z natury unikają człowieka. Do ataku dojdzie tylko wtedy, kiedy wąż jest do tego zmuszony. Dlatego jeżeli zobaczymy w ogrodzie żmiję, należy przede wszystkim zachować spokój i nie zbliżać się do niej. Wtedy najpewniej sama odpełznie.

Obecność żmii w ogrodzie ma też swoje dobre strony. Ich głównym pożywieniem są gryzonie – myszy, ryjówki czy norniki.

Autor: aw / Źródło: lasy.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to okres w maju, kiedy zazwyczaj obawiamy się ochłodzenia. Czy ogrodnicy i botanicy powinni się mieć na baczności? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza w modelach meteorologicznych, co czeka nas w kolejnych dniach w pogodzie.

Co w prognozach na zimnych ogrodników? "Sytuacja wymaga czujności"

Co w prognozach na zimnych ogrodników? "Sytuacja wymaga czujności"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed przymrozkami. W ciągu nadchodzącej nocy na terenie sześciu województw temperatura przy gruncie spadnie poniżej zera. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Spadek temperatury poniżej zera. IMGW ostrzega

Spadek temperatury poniżej zera. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mieszkańcy Oklahomy mają za sobą niespokojną noc. Przez stan przetoczyły się burze, wraz z nimi pojawiło się tornado. Zginęła jedna osoba, a wiele jest rannych. Żywioł niszczył domy i łamał drzewa. Gwałtowna pogoda nie oszczędziła też sąsiednich stanów. W Kansas wyładowaniom towarzyszyły opady gradu, który miejscami osiągał wielkość jabłek.

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
CNN, ABC News, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 7.05 przyniesie pochmurną aurę z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami powieje silniejszy wiatr. Warunki biometeorologiczne okażą się neutralne.

Pogoda na dziś - wtorek, 7.05. Momentami zza chmur wyjrzy słońce

Pogoda na dziś - wtorek, 7.05. Momentami zza chmur wyjrzy słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku katastrofalnych powodzi w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul zginęło 85 osób. Ponad 100 osób uznawanych jest za zaginione. Skala zniszczeń jest ogromna, a woda znacznie utrudnia służbom dokładną ocenę sytuacji. Lotnisko w stolicy stanu Porto Alegre wstrzymało loty na czas nieokreślony, występują też utrudnienia w ruchu pociągów.

"Widziałem inne powodzie, ale takie? Nigdy". Zalane dwie trzecie miast

"Widziałem inne powodzie, ale takie? Nigdy". Zalane dwie trzecie miast

Źródło:
Reuters

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Statek Starliner od Boeinga nie poleciał w pierwszy, załogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja z dwoma astronautami na pokładzie w poniedziałek została odwołana z powodu usterki w rakiecie nośnej.

Pierwszy załogowy lot Starlinera odwołany

Pierwszy załogowy lot Starlinera odwołany

Źródło:
PAP, Reuters, NASA

Poniedziałek przyniósł części kraju gwałtowną aurę. Pojawiły się burze, którym towarzyszył silny wiatr. Na Pomorzu wiało tak mocno, że drzewo spadło na tory. Konieczna była interwencja strażaków. Materiały z burzowego poniedziałku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Drzewo spadło na tory. Gwałtowne burze w Polsce

Drzewo spadło na tory. Gwałtowne burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Przed nami kilka chłodniejszych nocy, co dla miłośników roślin ozdobnych może stanowić powód do niepokoju. Jak wynika z prognoz, miejscami temperatura powietrza może spaść poniżej zera. O to, w jaki sposób chronić rośliny przed mrozem, zapytaliśmy doktor habilitowaną Julitę Rabizę-Świder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na 5 dni. Nadchodzące dni przyniosą pochmurną aurę, a miejscami także przelotne opady deszczu. Jest jednak szansa na chwile ze słońcem. Jeśli chodzi o temperaturę, to jedynie miejscami zbliży się do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Aura w kratkę, miejscami tylko 12 stopni w najcieplejszym momencie dnia

Pogoda na 5 dni. Aura w kratkę, miejscami tylko 12 stopni w najcieplejszym momencie dnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Niedziela upływała pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr