"Żyjemy w oku cyklonu". Czeka nas nie tylko walka, lecz także dostosowanie się do skutków katastrofy klimatycznej

Źródło:
Reuters

Zmiany klimatu stają się coraz bardziej powszechne i postępują szybciej. Eksperci twierdzą, że na świecie prowadzonych jest za mało działań służących zarówno walce z problemem, jak i dostosowaniu ludzkości do nowej rzeczywistości. Podczas poniedziałkowego spotkania Globalnego Centrum Adaptacji dyskutowano, jak można poprawić sytuację ludzi, najbardziej narażonych na coraz poważniejsze konsekwencje zmiany klimatu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała przed kilkoma dniami raport ostrzegający przed coraz szybciej postępującymi zmianami klimatu. Z dokumentu można było dowiedzieć się, że ekstremalne warunki pogodowe i podnoszenie się poziomu morza występują coraz częściej i są bardziej tragiczne w skutkach, niż wcześniej podejrzewano. W poniedziałek podczas panelu klimatycznego w Rotterdamie, zorganizowanego przez Globalne Centrum Adaptacji, wzywano zwiększenia nakładów finansowych i działań, aby pomóc ludzkości dostosować się do nowej rzeczywistości.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 ministrów, szefów organizacji klimatycznych i banków rozwoju. Sprawę zmian klimatu określono jako "pilną". Jak podano, wyniki raportu będą jedną z najważniejszych kwestii do omówienia podczas 26. konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu.

Adaptacja do nowej rzeczywistości

W najnowszym komunikacie eksperci Centrum podali, że adaptacja - która obejmuje obszary od budowy lepszych zabezpieczeń przeciwpowodziowych po uprawę roślin bardziej odpornych na suszę i przenoszenie społeczności nadmorskich do mniej zagrożonych regionów - nie cieszy się taką samą uwagą ani poziomem działań, jak wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Z tego powodu społeczności na całym świecie "narażone są na zagrożenia klimatyczne rozwijające się szybciej niż przewidywano".

- Adaptacja [do nowej rzeczywistości - przyp. red.] nie może być dłużej traktowana z niedostateczną uwagą - podano. - Konieczne jest, aby COP26 rozpoczął przyspieszone działania służące adaptacji, aby umożliwić światu dotrzymanie kroku temu głębokiemu i dalekosiężnemu kryzysowi - stwierdzili eksperci.

Równoczesna walka z klimatem i pandemią

Eksperci ostrzegli, że szczyt COP26, którego w listopadzie gospodarzem ma być Wielka Brytania, nie zakończy się sukcesem, jeśli nie uczyni postępu w wysiłkach do przystosowania się do skutków zmian klimatu, tak jak w przypadku redukcji emisji dwutlenku węgla.

Na spotkaniu w Rotterdamie - w którym uczestniczyli między innymi były Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon, szefowa ONZ ds. klimatu Patricia Espinosa oraz szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) Kristalina Georgieva - wysłuchano przedstawicieli narodów afrykańskich, małych rozwijających się państw wyspiarskich oraz innych krajów wrażliwych na zmiany klimatu.

Mówili oni o trudnościach, z jakimi mierzą się ludzie w wyniku dotkliwych powodzi, susz i burz. Wspomniano także o pandemii COVID-19, która cofa z trudem zdobyte osiągnięcia rozwojowe i wysiedla ludzi do biedniejszych obszarów, a niekiedy nawet poza granice kraju, ponieważ nie są w stanie przetrwać na swojej ziemi.

- Obecnie żyjemy w oku cyklonu. Przystosowanie świata do sytuacji kryzysowej związanej z klimatem jest niezbędne dla naszego bezpieczeństwa, nawet jeśli walczymy z globalną pandemią - powiedział Patrick Verkooijen, dyrektor generalny Globalnego Centrum Adaptacji. - Miliony istnień ludzkich i bezpieczeństwo mieszkańców świata już jest zagrożonych - dodał.

Wsparcie finansowe

Podczas spotkania wezwano do pilnego zwiększenia międzynarodowych funduszy, aby pomóc w finansowaniu wysiłków adaptacyjnych w biedniejszych krajach.

Zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ Amina J. Mohammed podkreśliła potrzebę "masowego zwiększenia inwestycji w adaptację i odporność", które są "absolutnie krytyczne dla tych, którzy są na pierwszej linii frontu kryzysu klimatycznego".

Zauważyła, że tylko około jedna piąta środków finansowych przeznaczonych na walkę ze zmianami klimatu została przekazana na działania adaptacyjne. Jak dodała, na walkę ze skutkami globalnego ogrzewania przekazywany jest "tylko ułamek" z szacowanych 70 miliardów dolarów, których potrzebują kraje rozwijające się.

Bogatsze państwa znalazły się pod presją, by połowę swoich środków finansowych, zagospodarowanych do walki ze zmianami klimatu, przeznaczyć na adaptację. Jednak ponad dekadę po tym, jak zobowiązały się do przeznaczenia funduszy na przystosowanie społeczeństw do warunków narzuconych przez zmiany klimatu i redukcję emisji, udział finansowy pozostaje uparcie niski.

Szefowa ONZ ds. klimatu poinformowała na Twitterze, że co najmniej 125 ze 154 krajów rozwijających się rozpoczęło prace nad krajowymi planami adaptacji.

Zarówno ona, jak i były szef ONZ Ban Ki-moon, który przewodniczy Globalnemu Centrum Adaptacji, przyznali, że potrzeba znacznie większych funduszy, aby wprowadzić wszystkie plany w życie. IMF ma dyskutować z krajami członkowskimi o przeznaczeniu części pieniędzy na nowy projekt "Resilience and Sustainability Trust", aby pomóc biedniejszym krajom podjąć reformy w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Autorka/Autor:kw

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 04.05. Chociaż noc w większości kraju zapowiada się pogodnie, lokalnie może popadać deszcz. W dzień aura będzie jeszcze groźniejsza, ponieważ w zachodniej Polsce spodziewane są burze i opady deszczu. Na termometrach zobaczymy do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 04.05. Nocą miejscami popada, w dzień - zagrzmi

Pogoda na jutro - sobota 04.05. Nocą miejscami popada, w dzień - zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Pogoda w Polsce ulegnie pogorszeniu. Słoneczne dotychczas niebo zaczną przysłaniać chmury, a miejscami spodziewane są opady deszczu i burze. W przyszłym tygodniu czeka nas także spadek temperatury. Lokalnie na termometrach zobaczymy zaledwie 12 stopni Celsjusza.

Pogorszenie pogody będzie dotkliwe

Pogorszenie pogody będzie dotkliwe

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Jeszcze tylko w piątek narciarze będą mogli jeździć za szczytu Kasprowego Wierchu do Kotła Gąsienicowego w Tatarach - informują Polskie Koleje Linowe. Wyciąg miał być czynny do niedzieli, ale z powodu pogody śniegu nie uda się utrzymać na trasie.

Ostatnia szansa na narty na Kasprowym Wierchu

Ostatnia szansa na narty na Kasprowym Wierchu

Źródło:
PAP

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Obfite opady deszczu i powodzie nawiedziły stan Rio Grande do Sul w Brazylii. Spowodowały, że poziom wody w rzekach gwałtownie wzrósł. To, jak niebezpieczna jest aura, widać na nagraniu z miasta Santa Tereza.

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Źródło:
ENEX, soumaisnoticias.com, lorena.r7.com

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com/

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się fragmentu autostrady w prowincji Guangdong na południu Chin wzrósł do 48 - przekazały w czwartek chińskie media, powołując się na komunikat lokalnych władz.

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP, BBC

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Nieco ponad dwa tygodnie po gwałtownej burzy, która nawiedziła Zjednoczone Emiraty Arabskie, w kraju znowu mocno pada deszcz. Na lotnisku w Dubaju występują utrudnienia.

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

Źródło:
Reuters

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP