Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że rozszerzone zostały kryteria podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jakie objawy w jakiej kolejności pojawiają się przy zakażeniu koronawirusem? Na co zwracać uwagę? Czym jest przypadek prawdopodobny, a czym podejrzenie przypadku?
Osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej są traktowane jako potencjalnie zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Bez konieczności spełnienia kryteriów epidemiologicznych - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny. Jednym z kryteriów epidemiologicznych, które opisujemy dokładnie niżej, jest bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem.
Personel medyczny został uznany za grupę kluczową z punktu widzenia funkcjonowania państwa. Wobec tych osób wdrożono szybką ścieżkę diagnostyczną. Badania są wskazane w przypadku między innymi lekarzy, pielęgniarek, ratowników, gdy mają rozwinięte objawy COVID-19 (gorączkę, kaszel, duszność), a niekoniecznie potwierdzony kontakt z zakażonym.
W sytuacji potwierdzonego kontaktu z zakażonym, procedury są dla medyków, takie jak dotąd. W przypadku personelu medycznego bez objawów, który miał kontakt z potwierdzonym przypadkiem - stosowana jest kwarantanna, a po upływie siedmiu dni pobrane zostaną wymazy, by wykonać badania.
- W zależności od wyniku oczywiście, pracownik będzie albo wracać do zajęć, albo poddawać się leczeniu - wskazał rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. Siódmy dzień - jak zaznaczył - jest istotny, aby wynik był wiarygodny. Chodzi o wykluczenie sytuacji, gdy wirus jeszcze się nie namnożył i test może dać wynik fałszywie ujemny.
Objawy zakażenia koronawirusem
Najpierw wirus wnika do dróg oddechowych, komórek nabłonka oddechowego, które wyściełają układ oddechowy: gardło, krtań, tchawicę i oskrzela. Później pojawiają się kolejne miejsca zakażenia, wirus dochodzi do płuc. Tutaj pojawiają się kolejne objawy.
Objawy:
suchy kaszel;
duszności, czyli uciski w klatce piersiowej;
temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza;
bóle mięśni, osłabienie, zmęczenie jak w przypadku grypy.
Jeżeli mamy powyższe objawy, powinniśmy skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną, szpitalem zakaźnych lub zadzwonić na całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.
Definicje przypadków
Kryteria kliniczne
Kryteria kliniczne podzielono na dwie grupy.
GRUPA A (kryteria wymagające dodatkowo spełnienia kryterium epidemiologicznego): u osób tych występuje co najmniej jeden z objawów ostrej infekcji układu oddechowego: gorączka, kaszel, duszność.
GRUPA B (kryteria niewymagające spełnienia kryterium epidemiologicznego), czyli osoby hospitalizowane z objawami ciężkiej infekcji układu oddechowego bez stwierdzenia innej etiologii (przyczyny) w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny LUB osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej.
Kryteria laboratoryjne
Przypadek potwierdzony jest po wykryciu kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 z materiału genetycznego, stwierdzony po badaniu molekularnym ukierunkowanym na inny obszar genomu wirusa.
Za przypadek prawdopodobny uważane są osoby, u których wykryto dodatni wynik testu molekularnego w kierunku obecności koronawirusów lub niejednoznaczny wynik badania wykrywającego kwas nukleinowy.
Kryteria epidemiologiczne
Jak podaje GIS, kryteria epidemiologiczne dotyczą każdej osoby, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów przebywała lub powróciła z obszaru, w którym występuje też lokalna lub o małym stopniu rozpowszechnienia transmisja COVID-19 LUB miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub prawdopodobnym).
Poprzez bliski kontakt należy rozumieć:
zamieszkiwanie z przypadkiem COVID-19;
bezpośredni kontakt fizyczny z przypadkiem COVID-19 (na przykład poprzez podanie ręki), bezpośredni kontakt bez zabezpieczania z wydzielinami chorego (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej);
przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) osoby chorej - przez dowolny czas;
przebywania w odległości dwóch metrów od przypadku COVID-19 przez czas dłuższy niż 15 minut w sytuacji każdej innej ekspozycji niewymienionej powyżej;
personel medyczny lub inna osoba bezpośrednio opiekująca się chorym z COVID-19 lub osoba pracująca w laboratorium bezpośrednio z próbkami osób z COVID-19 bez odpowiedniego zabezpieczania lub w przypadku, gdy doszło do uszkodzenia stosowanych środków ochrony osobistej lub w przypadku stwierdzenia ich nieprawidłowego zastosowania;
kontakt na pokładzie samolotu i innych zbiorowych środków transportu obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od osoby z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę, członkowie załogi obsługujący sekcję, w której znajduje się chory (w przypadku ciężkich objawów u osoby z COVID-19 lub jej przemieszczania się za bliski kontakt należy uznać wszystkich pasażerów znajdujących się w sekcji lub na pokładzie środka transportu);
uzyskanie informacji od odpowiednich służb, że miał miejsce kontakt z potwierdzonym przypadkiem
Kryteria epidemiologiczne dotyczą też czynnych zawodowo przedstawicieli zawodów medycznych, którzy mogą mieć kontakt z osobą zakażoną, podczas wykonywania obowiązków zawodowych oraz u których wystąpiły objawy infekcji układu oddechowego bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny.
Klasyfikacja przypadków
GIS wyodrębnił trzy możliwe grupy w przypadku COVID-19:
GRUPA A - Podejrzenie przypadku
Należą do niej wszystkie osoby, które spełniają kryterium kliniczne grupy A bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny oraz pierwsze kryterium epidemiologiczne. Oprócz tego klasyfikowane są tu osoby spełniające kryterium kliniczne grupy A oraz drugie lub trzecie kryterium epidemiologiczne. Podejrzenia przypadku dotyczą także osób, które spełniają kryterium kliniczne grupy B.
GRUPA B - Przypadek prawdopodobny
Za przypadek prawdopodobny uważa się każdą osobę, która spełnia kryteria podejrzenia przypadku oraz kryteria laboratoryjne przypadku prawdopodobnego.
GRUPA C - Przypadek potwierdzony
Przypadki potwierdzone to osoby, które spełniają kryteria laboratoryjne przypadku potwierdzonego.
GIS podkreśla, że spełnienie kryteriów podejrzenia przypadku jest wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki laboratoryjnej.
Czym jest koronawirus?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej: gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem.
Autor: kw,anw/aw / Źródło: TVN24, GIS