Ziemiórki - zwalczanie czarnych muszek w doniczce

[object Object]
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/6

Wiele osób widziało latające wokół doniczki z rośliną czarne muszki. Najpewniej były to ziemiórki, które mogą doprowadzić do zniszczenia kwiatka. Podpowiadamy, jak pozbyć się ziemiórek.

Ziemiórki mogą trafić do twojego domu z nową rośliną.

Istnieją domowe sposoby na ziemiórki - m.in. napar z czosnku.

Aby pozbyć się ziemiórek, możesz sięgnąć też po gotowe preparaty i środki.

Ziemiórka - co to za owad?

Małe muszki w doniczce z rośliną domową, które przypominają muszki owocówki, to najczęściej ziemiórki z rzędu muchówek, czyli małe uskrzydlone owady. Pojawiają się praktycznie przez cały rok. Zdarza się, że trafiają do domu w nowych roślinach. Dlatego pamiętaj, żeby przesadzać nowe kwiaty.

Muszki ziemiórki i larwy ziemiórki

Ziemiórki mają przezroczyste skrzydełka. Widzisz je najczęściej jako małe muszki w kwiatach. Poza latającymi osobnikami są również larwy ziemiórki, które żerują w ziemi. Nie mają odnóży i są przezroczyste, osiągają długość do siedmiu milimetrów. Bardzo trudno jest je zobaczyć. To one są największym problemem.

Czarne muszki, czyli dorosłe osobniki, żyją około tygodnia. Samice podczas swojego dość krótkiego życia składają w ziemi jaja. To właśnie z nich wykluwają się larwy, które żerują na korzeniach przez kolejne dwa tygodnie. Przez to, że ziemiórki żyją tak krótko, muszą się szybko rozmnażać.

Jak zapobiec ziemiórkom?

Najważniejszym środkiem zapobiegawczym jest nieprzelewanie roślin. Jeżeli twoje rośliny będą silne i zdrowe, to będą też bardziej odporne na działanie różnych szkodników.

Ziemiórki - zwalczanie

Pamiętaj, że walcząc z ziemiórkami musisz pozbyć się dorosłych osobników, ale też żyjących w ziemi larw. Jednym ze sposobów na to, jak pozbyć się ziemiórek, są pułapki na ziemiórki.

Żółte tablice lepowe na ziemiórki - umieść w doniczce żółty lep na ziemiórki, dzięki któremu zwalczysz latające muszki. Ta pułapka nie podziała na larwy, ale im mniej dorosłych osobników, tym mniej nowych larw. Tablice lepowe możesz kupić w sklepie lub zrobić ze sztywnej tektury, plastikowego patyka i dwustronnej taśmy klejącej.

Domowa pułapka na ziemiórki - w pobliżu rośliny postaw żółty kubeczek (kolor żółty przyciąga ziemiórki) i wlej do niego wodę oraz łyżeczkę octu winnego lub jabłkowego, a dodatkowo łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Ziemiórki zwabione zapachem i kolorem wpadną do takiej pułapki, a następnie utopią się.

Jeżeli to nie pomoże, możesz wykorzystać specjalistyczne preparaty i środki na ziemiórki. W sprzedaży są również nicienie na ziemiórki, które służą do biologicznego zwalczania larw ziemiórki.

Domowe sposoby na ziemiórki - jak pozbyć się ziemiórek?

Ziemiórki lubią przelane rośliny, więc dość prostym i oczywistym rozwiązaniem jest przesuszenie rośliny, czyli rzadsze podlewanie. Takie działanie powinno doprowadzić do wyginięcia larw. O ile oczywiście roślina zniesie takie eksperymenty dobrze.

Możesz również spróbować - zamiast przesuszania - podlewać roślinę naparem z czosnku. W tym celu zalej rozgniecioną główkę czosnku litrem wrzątku i odstaw na trzy dni. Później możesz zacząć używać naparu do podlewania rośliny.

Jeżeli żaden ze sposobów nie będzie wystarczający, konieczne będzie przesadzenie rośliny. Pamiętaj jednak, żeby wykonać dezynfekcyjną kąpiel korzeni (woda z dodatkiem mydła potasowego).

Autor: aw / Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości