Mamy dobre informacje dla tych, którzy nie mogą się doczekać odejścia mrozów. Na początku lutego z dnia na dzień zacznie robić się coraz cieplej. W pierwszy weekend lutego temperatura może dojść do blisko 10 st. C. Zmiana pogody oczyści powietrze.
Aktualną sytuację pogodową kształtuje jeszcze wyż znad wschodniej Europy.
- Ten wyż jest przyczyną mrozu i smogu. Mroźne powietrze zalega głównie przy powierzchni ziemi - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo.
W związku z wyżem temperatura nad ranem w całym kraju była ujemna, a w południowej Polsce spadła poniżej -10 st. C.
- Żegnamy mroźną pogodę w najbliższych chwilach - stwierdził Wasilewski. - W pierwszy lutowy weekend może być nawet 7-8 st. C na zachodzie kraju, a może nawet i więcej czyli około 10 st. C. Jak na luty to jest wiosna - dodał.
Nadciąga niż
Wasilewski dodał, że wyż słabnie, co wykorzysta niż, który wędruje w stronę kontynentu europejskiego. To sprawi, że z południowego zachodu zacznie nad Polskę napływać cieplejsze powietrze.
- Nadzieje tych, którzy czekają na cieplejszą pogodę związane są z układem niżów znad Atlantyku, które będą przesuwać się coraz głębiej na wschód do Europy - opowiedział prezenter.
Ciepły cały miesiąc?
- Będzie to luty udający marzec - przyznał Wasilewski.
Dodał, że według amerykańskich synoptyków średnia temperatura w lutym może być nawet o 3 st. C wyższa od normy. To bardzo dużo w odniesieniu do średniej miesięcznej temperatury. Zobacz prognozy amerykanów na luty, marzec i kwiecień.
Mniej zanieczyszczeń
Dzięki zmianie pogody zmniejszy się smog, który w wielu regionach kraju utrzymuje się od kilku dni. Sprawdź aktualną jakość powietrza w Polsce.
- To, że zacznie się jakiś ruch powietrza jest bardzo ważne bo uruchomi się wiatr i będzie się oczyszczać powietrze. Ciepłe atlantyckie masy napłyną do Polski za kilka dni. Wyprą zimno związane z wyżem - wyjaśnił Wasilewski.
Wasilewski powiedział przed godziną 7, że najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce występowało o tej porze w Skawinie, Tychach i w Żywcu.
Autor: AD/aw / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN Meteo