W wyniku eksplozji Etny 10 osób zostało rannych. Na miejscu w momencie wybuchu była ekipa telewizyjna. "Nie jest to doświadczenie, które chciałoby się powtórzyć" - napisała jedna z dziennikarek.
W czwartek nastąpiła eksplozja Etny, podczas gdy na jej stokach przebywali ludzie - turyści i ekipa telewizyjna BBC.
Wypływ lawy razem z parą spowodował gwałtowną eksplozję. Ludzie przebywający w pobliżu zostali obrzuceni gorącymi skałami i parą. Dziesięć osób zostało rannych - podała agencja Ansa. W ostatnich godzinach nasiliła się aktywność wulkanu.
Służby medyczne w Katanii poinformowały, że sześć osób trafiło do szpitali. Jednak ich stan nie był ciężki. Ludzie, którzy odnieśli obrażenia, w tym 78-letnia kobieta, zostali uderzeni fragmentami lawy wypluwanymi przez wulkan.
Wśród rannych ekipa telewizyjna
Nie podano narodowości wszystkich osób, które odniosły obrażenia. Wiadomo na razie, że jest wśród nich ekipa z redakcji naukowej BBC, która przygotowywała materiał.
Lekko ranna w głowę dziennikarka Rebecca Morelle poinformowała na Twitterze o znakomicie przeprowadzonej akcji ratunkowej i dodała, że to, co się stało, najlepiej dowodzi, jak nieprzewidywalne i niebezpieczne są wulkany.
"Zbieganie ze szczytu będąc obrzucanym przez skały, omijanie płonących głazów i gorącej pary nie jest doświadczeniem, które chciałoby się powtórzyć" - napisała na Twitterze korespondentka naukowa stacji.
Dodała też, że nic im się nie stało. Mają jedynie siniaki i oparzenia. "To było ekstremalnie straszne" - napisała.
"Jeden z wulkanologów mówi, że to najgroźniejszy wypadek w jego 30-letniej karierze" - dodała brytyjska dziennikarka.
Niegroźne obrażenia odniósł też włoski wulkanolog. W rejonie Etny - przekazał - pracuje obecnie wielu jego kolegów, którzy prowadzą obserwację jej wzmożonej aktywności.
Back at hotel now after Etna explosion. Here\\\\\\\\\\\\\\\'s @NewsCamerawoman with the massive hole a lump of rock burnt through her coat. pic.twitter.com/GVSyj3Sa9A
— Rebecca Morelle (@BBCMorelle) 16 marca 2017
Najaktywniejszy wulkan Europy
Chmura popiołu i dymu oraz lawa wydobyła się z południowo-wschodniego krateru. Aktywność wulkanu widać było na monitoringu prowadzonym przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii.
Tamtejsi wulkanolodzy wyjaśnili włoskim mediom, że wybuch, do jakiego doszło na wysokości 2700 metrów nad poziomem morza, był spowodowany raptownym topnieniem śniegu.
Post udostępniony przez Emilio (@vj_kar) 16 Mar, 2017 o 4:21 PDT
Coraz groźniejsza
Etna jest jednym z największych i jednocześnie najbardziej aktywnym wulkanem w Europie. W ostatnich tygodniach znowu cechuje się wzmożoną aktywnością. Ostatnia erupcja miała miejsce pod koniec lutego:
Autor: AD,AP/aw / Źródło: PAP, ENEX, BBC