W Tatrach, powyżej wysokości 1700 metrów nad poziomem morza, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Również w Bieszczadach mamy lawinową "dwójkę".
W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Termometry w piątek rano, między innymi w Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokazywały -17 stopni Celsjusza. Jak zaznaczył Jakub Dąbrowski, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.
Śnieg w Bieszczadach
W Bieszczadach, na wysokości połonin, występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna. Kształtuje się w przedziale 30-90 centymetrów. Miejscami zaspy dochodzą do 200 centymetrów.
- Wybierający się w góry powinni pamiętać o odpowiednim obuwiu i stroju oraz zabrać ze sobą między innymi kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki i zapasowe rękawiczki. Mieć ze sobą też naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację "Ratunek" - mówił Dąbrowski. Ze względu na obfite opady śniegu w górach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. W partiach szczytowych dodatkowym utrudnieniem są silny wiatr i ograniczoną widoczność.
W Tatrach "lawinowa" dwójka
W Tatrach, powyżej wysokości 1700 metrów nad poziomem morza, obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. "Szlaki przysypane są kilkucentymetrową warstwą świeżego śniegu, pod którym zalega starszy, zmrożony śnieg bądź lód" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Planując wycieczkę, należy mieć na uwadze, że w piątek panuje bardzo silny mróz. Na większości szlaków temperatura spadła poniżej -20 stopni Celsjusza. Przebieg szlaków powyżej górnej granicy lasu jest w wielu miejscach niewidoczny, ponieważ są one pozawiewane przez wiatr. W niektórych miejscach utworzyły są tam głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest silny wiatr. Poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
W nocy z czwartku na piątek temperatura Kasprowym Wierchu spadła do -25 st. C.
- Wrażenie zimna potęguje silny wiatr wiejący ze średnią prędkością 40 kilometrów na godzinę, dlatego tak zwana odczuwalna temperatura na szczycie to -36 stopni - powiedział dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW.
Autor: anw / Źródło: GOPR, PAP, TOPR
Źródło zdjęcia głównego: TOPR