Wulkan Wezuwiusz jest jednym z pięciu najbardziej niebezpiecznych na świecie. Jego wybuch, datowany na 79 rok naszej ery, doszczętnie zniszczył miasta takie jak Herkulanum, Pompeje i Stabie. Według ostatnich badań, żar, jaki wtedy się z niego wydobył, był tak potężny, że zmienił mózg jednej z ofiar w szkło.
Zespół naukowców z Włoch zbadał szczątki jednej z ofiar wybuchu Wezuwiusza, które udało się odkopać w latach 60. ubiegłego wieku. W czwartek w czasopiśmie naukowym "New England Journal of Medicine" opublikowano wyniki, w których stwierdzono, że z czaszki ofiary wydobyto fragmenty szklistego czarnego materiału. Jak twierdzą naukowcy, są to zeszklone w procesie witryfikacji szczątki mózgu. Witryfikacja to przemiana kinetyczna, w której ciało ciekłe zmienia się w stan szklisty. Proces ten może zachodzić wskutek szybkiego ogrzania lub schłodzenia.
- Zachowane pozostałości mózgu ze starożytności to niezwykle rzadkie znalezisko - stwierdził główny autor badania, dr Pier Paolo Petrone, antropolog z Uniwersytetu w Neapolu. - To pierwsze w historii odkrycie starożytnych szczątków ludzkiego mózgu, zeszklonych przez ciepło - dodał.
"Ekstremalne promieniowanie cieplne"
Ofiara, uznana za mężczyznę w wieku około 20 lat, została znaleziona "na drewnianym łożu, zakopana przez popiół wulkaniczny" w Herkulanum, mieście położonym w sąsiedztwie Wezuwiusza. Po analizie zwęglonego drewna stwierdzono, że osiągnęło temperaturę 520 stopni Celsjusza.
Według naukowców "tak ekstremalne promieniowanie cieplne było w stanie zapalić tkankę tłuszczową i odparować tkanki miękkie, zanim doszło do gwałtownego spadku temperatury".
Po wykryciu białek budujących ludzki mózg oraz kwasów tłuszczowych z ludzkich włosów uznano, że doszło do witryfikacji. Szklistego materiału nie znaleziono w innych miejscach.
Podczas erupcji Wezuwiusza, Herkulanum zasypały ogromne ilości skał, popiołów, a miasto spowił gorący gaz. Ta mieszanka wulkanicznej materii całkowicie zdewastowała miasto, które od wielu wieków stanowi przedmiot badań archeologów.
Autor: kw / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Pier Paolo Petrone, Department of Advanced Biomedical Sciences, University of Naples, Naples Italy