W związku z dodatnią temperaturą, a w efekcie topnieniem pokrywy śnieżnej i lodowej lokalnie w południowej części kraju poziomy wody utrzymują się powyżej stanów ostrzegawczych, a miejscami stany te mogą zostać przekroczone - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla kilku województw wydano alerty drugiego stopnia.
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczą województw:
- wielkopolskiego, zlewni: Polskiego Rowu, Orli, Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu;
- dolnośląskiego, zlewni: Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu, Nysy Łużyckiej do Zgorzelca, Kwisy od Leśnej do Nowogrodźca, Kwisy górnej do Zb. Leśna, Bobru do Zb. Pilchowice, Ostrożnicy, Kaczawy górnej do Dunina, Skory (górnej), Kaczawy od Dunina (bez górnej Skorej) do ujścia, Ślęzy górnej do Borowa, Oławy górnej do Zborowic, Ślęzy od Borowa do ujścia, Oławy od Zborowic do ujścia, Ślęzy od Borowa do ujścia do Odry, Oławy od Zborowic do ujścia do Odry oraz rzek: Baryczy od Polskiej Wody do ujścia do Odry, Kaczawy od Dunina do ujścia do Odry, Bobru od Zb. Bukówka do Zb. Pilchowice
- opolskiego, zlewni: Oławy górnej do Zborowic, Oławy od Zborowic do ujścia, Stobrawy;
- małopolskiego, poza zlewnią Przemszy i Wisłą do ujścia Przemszy do ujścia Raby;
- podkarpackiego;
- lubelskiego, zlewni Sanu od ujścia Wisłoka do ujścia do Wisły, Wisły od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej (część prawobrzeżna);
- świętokrzyskiego, zlewni: Wisły od ujścia Dunajca do ujścia Czarnej (część lewobrzeżna), Wisły od ujścia Czarnej do ujścia Sanu (część lewobrzeżna), Wisły od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej (część lewobrzeżna).
"W związku z utrzymywaniem się dodatniej temperatury powietrza i trwającym spływem wód z topniejącej pokrywy śnieżnej, stany wody lokalnie utrzymują się powyżej stanów ostrzegawczych. Prognozowane są dalsze wahania z tendencją wzrostową, szczególnie w zlewni Oławy, Ślęzy, Baryczy, Kaczawy, górnego Bobru, górnej Kwisy, górnej Nysy Łużyckiej" - czytamy w komunikacie IMGW.
Jak pisze Instytut, "ze względu na stopniowe ustępowanie zjawisk lodowych, które następnie przemieszczają się w dół rzeki, na mniejszych ciekach (szczególnie w południowej części województwa małopolskiego oraz podkarpackiego) istnieje ryzyko utworzenia się zatorów lodowych oraz gwałtownego wzrostu poziomu wody do strefy stanów wysokich także z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych".
Na obszarze Wielkopolski, Dolnego Śląska i Opolszczyzny alarmy wygasną o godzinie 16 w sobotę, poza tym godzinę wcześniej tego samego dnia.
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Autor: ps / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock