Wraz ze wzrostem temperatury ro艣nie zagro偶enie po偶arowe. Najwy偶szy poziom ryzyka dotyczy ju偶 10 wojew贸dztw, dzie艅 wcze艣niej by艂o ich o po艂ow臋 mniej. Najtrudniejsza sytuacja panuje na zachodzie oraz p贸艂nocy kraju.
Najwy偶szy poziom zagro偶enia po偶arowego dotyczy woj. zachodniopomorskiego, p贸艂nocy i zachodu pomorskiego, lubuskiego, wschodu kujawsko-pomorskiego, zachodu wielkopolskiego, p贸艂nocy dolno艣l膮skiego i 艣l膮skiego, po艂udniowo-wschodniej cz臋艣ci 艂贸dzkiego, niemal ca艂ego woj. warmi艅sko-mazurskiego, p贸艂nocy mazowieckiego oraz p贸艂nocy i centrum podlaskiego - wynika z mapy opublikowanej w czwartek po po艂udniu na stronie Instytutu Badawczego Le艣nictwa. Na pozosta艂ym obszarze kraju obowi膮zuje w wi臋kszo艣ci 艣redni poziom zagro偶enia po偶arowego. Tylko na p贸艂nocy woj. ma艂opolskiego i 艣wi臋tokrzyskiego poziom ten IBL okre艣la jako ma艂y. Na po艂udniu kraju, czyli w po艂udniowych powiatach Ma艂opolski, Podkarpacia, 艢l膮ska i Dolnego 艢l膮ska nie obowi膮zuje 偶aden alert.
Jeszcze w 艣rod臋 zagro偶enie obowi膮zywa艂o tylko w kilku wojew贸dztwach na zachodzie kraju, w tym w cz臋艣ci woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i p贸艂nocno-zachodniej cz臋艣ci Mazowsza.
Prognoza zagro偶enia po偶arowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiar贸w wilgotno艣ci 艣ci贸艂ki sosnowej, wilgotno艣ci wzgl臋dnej powietrza oraz opad贸w i okre艣la mo偶liwo艣膰 wyst膮pienia po偶aru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone s膮 dwa razy dziennie w kilku miejscach ka偶dej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Pa艅stwowe w okresie zagro偶enia po偶arowego - od 1 marca do 30 wrze艣nia.
Autor: ps / 殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutterstock