Dzisiejszej nocy, a także we wtorek na krótko przed świtem, niebo rozświetlą rozbłyski jednego z najbardziej efektownych rojów meteorów - Eta Akwarydów. Meteory te są bardzo jasne i często zostawiają po sobie smugi. Chociaż na półkuli północnej są trudniejsze do obserwacji niż na południowej, warto zerwać się przed świtem, by zobaczyć, jak efektownie "wystrzeliwują" nad horyzont.
Eta Akwarydy przemykają po niebie już od około dwóch tygodni, bo okres ich promieniowania trwa od 19 kwietnia do 28 maja. 5-6 maja przypada maksimum ich aktywności, czyli moment najbardziej atrakcyjny dla obserwatorów, bo wtedy zagęszczenie "spadających gwiazd" jest największe - może wynosić ponad 60 obiektów na godzinę. Jednak aby oglądać je w pełnej krasie, trzeba wybrać się w okolice leżące bliżej równika.
Nisko, ale efektownie
W naszych szerokościach geograficznych obserwacje Eta Akwarydów są dużo trudniejsze ze względu na niski radiant (wynikający ze skrótu perspektywicznego obszar lub punkt sfery niebieskiej, w którym przecinają się drogi meteorów, gdybyśmy przedłużyli je wstecz). Wschodzi on ponad horyzont ok. godziny 2.00. Z jednej strony ich oglądanie może więc utrudniać rozjaśniające się przed świtem niebo, ale jeśli uda nam się dostrzec meteory, będą one efektownie "wystrzeliwać" w górę - to właśnie skutek niskiego radiantu.
Trudno je przeoczyć także z tego względu, że są bardzo jasne, bo ich prędkość zderzenia z ziemską atmosferą to 66 km/s. Do tego często zostawiają za sobą malownicze smugi. Jeśli ktoś zdecyduje się zarwać noc i polować na te efektowne widoki, może liczyć na sprzyjającą aurę. Według prognozy pogody niebo nad Polską ma być pogodne.
Pył ze słynnej komety
Eta Akwarydy to pozostałość przelotów w pobliżu Słońca słynnej komety Halleya. Jej orbita przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju Eta Akwarydów, a w drugim - z roju Orionidów. Smuga pyłu tworząca Eta Akwarydy jest tak szeroka, że Ziemia przechodzi przez nią przez ponad miesiąc, a przez ten okres nasze niebo przecinają meteory z tego roju.
Autor: js/map / Źródło: space.com, news.astronet.pl, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock