Aktywność fizyczna jest dobra dla mózgu, wie to każdy. Ale dotychczasowe badania skupiały się na udowodnieniu, że dobrze "na głowę" robią takie formy wysiłku fizycznego jak bieganie, spacerowanie czy ćwiczenia aerobowe. Wyniki ostatnich badań sugerują natomiast, że delikatny wysiłek fizyczny może opóźnić starzenie się poszczególnych części mózgu.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Ludzki mózg to dynamicznie zmieniający się organ, nieustająco dodający i porzucający miliony połączeń neuronów. Badacze mają dowody na to, że mapa neuronowa ciągle się zmienia w odpowiedzi na nasz tryb życia, wyrabiane z czasem nawyki i podejmowane decyzje. Wpływ na to, jak wygląda ta mapa ma również to, jak i kiedy ćwiczymy.
Czas go nie oszczędza
Ale ludzki mózg, jak każdy inny organ, z czasem się starzeje. Liczne badania neurologiczne dowiodły, że z wiekiem jednym z dwóch podstawowych składników ośrodkowego układu nerwowego, odpowiedzialnej za przekazywanie impulsów pomiędzy poszczególnymi partiami organu, tj. w istocie białej, pojawiają się dziury zrywające połączenia neuronowe.
Zmiany niezauważone
Zwykle pierwsze zniszczenia pomiędzy neuronowymi połączeniami są niezauważalne przez osobę, w mózgu której się dokonują. Zwykle nie rejestruje się subtelnych sygnałów świadczących o zanikaniu pamięci czy pogorszonej zdolności myślenia. Niestety, badania jednoznacznie potwierdzają, że starsze osoby, u których doszło do uszkodzeń w istocie białej, mają znacznie gorsze zdolności poznawcze od osób, których istota biała jest względnie nienaruszona.
Obiecujące perspektywy
Kilka podjętych w tej materii badań dało obiecujące sygnały, jakoby wysiłek fizyczny taki jak bieganie czy spacerowanie spowalnia proces degradacji tak istotnej tkanki. Profesor Teresa Liu-Ambrose, kierująca laboratorium przynależącego do Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver zastanawiała się, jak określone aktywności fizyczne przekładają się na kondycję istoty białej. Szczególnie była zainteresowana jak na istotę białą wpływają ćwiczenia siłowe, mające na celu rozbudowę garnituru mięśniowego.
Jedno świadczy o drugim
Ludzkie mięśnie mają tendencję do kurczenia się wraz z wiekiem, co przekłada się na naszą posturę i sposób poruszania się. To dlatego osoby w podeszłym wieku mają problem z równowagą, chodzą wolniej i są przygarbione. Naukowcy przypuszczają, że zmiana chodu i postury sama z siebie może świadczyć o postępującej degeneracji istoty białej w mózgu.
Zgodnie z tym prof. Liu-Ambrose założyła, że skoro trening siłowy może zapobiegać zanikaniu mięśni i przyczyniać się do powstawania nowej tkanki mięśniowej, to ten sam proces powinien zachodzić w mózgu. By sprawdzić swoją teorię w praktyce zaangażowała dużą grupę ogólnie zdrowych kobiet w wieku od 65 do 75. roku życia, które były uczestniczkami jednego z jej projektów. Każda z nich miała wykonany skan mózgu.
Rok treningu i 3 grupy
Do badań, których wyniki opublikowano na łamach "The Journal of the American Geriatrics Society" w październiku 2015 r. wybrano 54 kobiety, na skanach których widoczne były zmiany w istocie białej. Zostały one rozdzielone losowo do trzech grup, a naukowcy mierzyli każdej z osobna prędkość chodu i stabilność.
Pierwsza grupa była nadzorowana i pod czujnym okiem badaczy raz w tygodniu uczestniczyła w ćwiczeniach z użyciem lekkich obciążeń trenując dolne i górne partie. Druga grupa wykonywała te same ćwiczenia dwa razy w tygodniu. Trzecia natomiast zamiast podnosić ciężary skupiała się na rozciąganiu i trenowaniu równowagi. Wszystkie kobiety trzymały się wytycznych przez 1 rok. Po tym czasie ponownie zeskanowano ich mózgi i oceniono stabilność, prędkość chodu i jego płynność.
Zaskakujące wyniki
Wyniki? U kobiet w grupie kontrolnej, które skupiały się na ćwiczeniu równowagi i rozciąganiu, zaobserwowano martwiące postępy w zanikaniu połączeń w istocie białej. Postępy w zanikaniu połączeń zaobserwowano także u kobiet, które ćwiczyły tylko raz w tygodniu.
Ale już w grupie kobiet, które ćwiczyły z ciężarami dwa razy w tygodniu zaobserwowano nieznacznie mniejszą ilość uszkodzeń wśród połączeń neuronowych i ogólnie mniejszy stopień "postrzępienia" się tkanki istoty białej. Ich chód był także płynniejszy i szybszy aniżeli kobiet z pozostałych grup.
Wysiłek dobry na mózg
Wyniki jednoznacznie sugerują, że wysiłek fizyczny może pozytywnie wpływać na strukturę mózgu. Jednak nie wystarczy raz na tydzień; by coś się zmieniło konieczne są ćwiczenia minimum dwa razy w tygodniu aby zaszły zmiany. - Z jakiegoś powodu ćwiczenia, w tym podnoszenie ciężarów, pozytywnie wpływa na mózg - przyznała Liu-Ambrose. - Ale musimy pamiętać, że wciąż jesteśmy na początku drogi wiodącej do odpowiedzi na pytanie o to jak duży i znaczący wpływ mają ćwiczenia - dodała.
Autor: stella / Źródło: New York Times
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock