Oświetlony wschód i pogrążony w mrokach nocy zachód. Oto Stany Zjednoczone jakich nie znacie.
- Analizowanie nocnych zdjęć satelitarnych poszczególnych rejonów świata dostarcza najbardziej interesujących informacji - uważa Chris Elvidge, który kieruje pracami Earth Observatory Group z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA).
- To doskonale pokazuje działalność człowieka - dodaje naukowiec.
Źródło wiedzy
Dzięki satelitarnym zdjęciom możemy dokładnie zgłębić zagadnienia z ekologii czy demografii. Ma to przełożenie m.in. na badania nad emisją dwutlenku węgla.
Na zdjęciu opublikowanym przez NASA widzimy dokładnie jak zurbanizowane są Stany Zjednoczone. Najbardziej błyszczy Wschodnie Wybrzeże z Nowym Jorkiem na czele. Skupiska świateł widzimy również w rejonach Wielkich Jezior i na Zachodnim Wybrzeżu.
To co się rzuca na pierwszy rzut oka o ogromna dysproporcja w oświetleniu wschodniej i zachodniej części USA. Na zachód od lini wytyczanej przez stany: Luizjana, Arkansas, Missouri, Iowa, Minnesota liczba świetlistych punktów drastycznie spada.
Jest to skutek specyfiki gospodarczej USA. Środkowe stany słyną bowiem z rolnictwa, a w takich regionach stopień urbanizacji jest mniejszy.
Niezwykłe VIIRS
Zdjęcie wykonał satelita pogodowy Suomi National Polar-Orbiting Partnership (Suomi NPP). Wykonanie fotografii było możliwe dzięki urządzeniu VIIRS, który do utworzenia obrazu kompiluje dane z 22 kanałów zbierających całe spektrum elektromagnetyczne.
Urządzenie jest wystarczająco wrażliwe, by wykryć nocny blask pochodzący z ziemskiej atmosfery i światło nawet z pojedynczego statku na morzu.
Autor: adsz/rs / Źródło: NASA