Włoski region Wenecja Euganejska postanowił stworzyć własny system prognozowania pogody. Władze uważają, że prognozy dotychczas tworzone dla okolicy szkodzą branży turystycznej.
- Kiedy dla nadmorskiej miejscowości Jesolo koło Wenecji zapowiadano gwałtowne burze, świeciło tam słońce, a gdy w górach w Cortinie d'Ampezzo miał padać deszcz, niebo było bezchmurne. Takich sytuacji było w ostatnich latach wiele - podkreślają władze Wenecji Euganejskiej, które zbuntowały się przeciwko prognozom pogody wydawanym dla tego regionu. - Mamy dosyć map, na których pokazywane są chmury, pioruny i opady w dniach, gdy panuje u nas piękna pogoda - powtarzały od dawna władze Wenecji Euganejskiej.
Własny system prognozowania pogody
Z inicjatywy władz Regionalna Agencja do spraw Ochrony Środowiska (Arpav), przy wsparciu konsorcjów i stowarzyszeń branży turystycznej, postanowiła przygotowywać, jak zapewnia, "wiarygodne i udokumentowane" prognozy oparte na rzetelnych danych i skrupulatnych kryteriach naukowych, mimo - jak podkreślono - nieuniknionych ograniczeń wiążących się z takimi przewidywaniami.
Na stronach internetowych agencji oraz regionu Wenecja Euganejska przez cały rok trzy razy dziennie będą ogłaszane informacje o pogodzie, zagrożeniu alergicznym i stanie czystości kąpielisk w największych miastach regionu - w Wenecji, Padwie, Treviso i Weronie, a także w popularnych miejscowościach wypoczynkowych, na przykład w Bibione i Caorle nad Adriatykiem. Serwisy te będą redagowane także po angielsku, niemiecku i francusku.
Dla turystów
Zdaniem lokalnych władz, często występujące błędy w prognozach są przyczyną poważnych strat w branży turystycznej.
- Chcemy położyć kres pogodowej dezinformacji, która przyniosła straty naszej branży turystycznej i odstraszała gości - powiedział szef regionalnego wydziału ds. turystyki Federico Caner, cytowany przez lokalną prasę.
Zapewnił, że nowy serwis pozwoli z większą pewnością zaplanować urlop nad morzem i w górach.
Zobacz, jak meteorolodzy przewidują pogodę na podstawie komputerowych modeli (materiał z 2011 roku):
Autor: AD/map / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock