W środę będziemy mogli podziwiać ostatnią superpełnię w tym roku, czyli zjawisko, podczas którego Srebrny Glob za sprawą bliższej odległości od Ziemi wydaje się większy niż na co dzień. W tym momencie dojdzie też do pierwszego od dwóch lat całkowitego zaćmienia Księżyca. To zjawisko nie będzie jednak widoczne z naszego kraju.
Kulminacyjny punkt pełni Księżyca nastąpi o godzinie 13.13 w środę 26 maja. Będzie ona tak zwaną superpełnią, drugą i zarazem ostatnią w tym roku. Poprzednią można było obserwować w nocy z 26 na 27 kwietnia.
Dlaczego to zjawisko tak się nazywa? Naturalny satelita znajdzie się w perygeum, czyli punkcie położonym najbliżej Ziemi na swojej eliptycznej orbicie. Na Ziemi wydaje się wtedy większy i jaśniejszy niż zwykle.
Majowa pełnia najczęściej bywa określana jako pełnia Kwiatowego Księżyca. W przeszłości amerykańscy Indianie obserwowali, jak w maju rozkwita mnóstwo roślin, takich jak czosnek, dzwonki, łubin, rosiczka czy fiołki, co zainspirowało ich do nadania tej nazwy.
Inne określenia to Księżyc Kukurydzy, ponieważ w tym miesiącu ją wysiewano, oraz Mleczny Księżyc, gdyż na ten okres przypadał czas zwiększonej mleczności krów. Niektóre źródła określają ją również jako Zajęczy Księżyc, ale ta nazwa jest częściej używana do określenia pełni marcowej.
Całkowite zaćmienie Księżyca
26 maja dojdzie również do pierwszego od dwóch lat całkowitego zaćmienia Księżyca. To zjawisko nie będzie widoczne z Polski. Rozpocznie się, gdy w naszym kraju będzie godzina 10.47.
Zaćmienia Księżyca występują, kiedy Ziemia znajdzie się w linii pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni oraz Srebrny Glob wejdzie w pole cienia rzucanego przez naszą planetę. Wyróżnia się strefę całkowitego cienia i półcienia.
Okres, w którym wstąpią wszystkie fazy zaćmienia, wyniesie pięć godzin i dwie minuty, a całkowite zaćmienie będzie widoczne przez 14 minut. Zjawisko, przynajmniej częściowo, będą mogli oglądać obserwatorzy w Australii, Nowej Zelandii, Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej oraz zachodnich regionach Ameryki Północnej i Południowej.
Autor: ps/dd / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock