Nowe elementy słynnej wieży, pochodzącej z czasów Azteków, zostały odkryte w Meksyku. Archeolodzy znaleźli ponad 100 ludzkich czaszek - to z nich była zbudowana konstrukcja. Zaskoczeniem dla badaczy było to, jakich osób szczątki znaleziono.
Po raz pierwszy wieża o średnicy około pięciu metrów została odkryta pięć lat temu przy okazji renowacji budynku w stolicy Meksyku. Naukowcy uważają, że jest ona częścią Huey Tzompantli, czyli drewnianej konstrukcji zbudowanej ze złożonych w ofierze czaszek. Poświęcona była azteckiemu bogu wojny i słońca - Huitzilopochtli.
Struktura o cylindrycznym kształcie znajduje się w pobliżu Katedry Metropolitalnej w Meksyku, zbudowanej nad ruinami najważniejszej budowli sakralnej Azteków - Tempolo Mayor. Ta była umiejscowiona w centrum azteckiej stolicy Tenochtitlán, na której terenie powstało współczesne miasto Meksyk.
Stolica Azteków została zniszczona przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy dowodzeni przez Hernana Cortesa w 1521 roku podbili miasto. Wieża wzbudziła w nich strach, zburzyli ją, uznając za symbol kultu pogańskiego.
Ponad 100 czaszek
W piątek poinformowano, że archeolodzy z Meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli kolejne 119 czaszek. Należą one do mężczyzn, kobiet i dzieci. Nowe odkrycie jest uzupełnieniem wcześniejszych zbiorów, liczących setki czaszek.
- Tempolo Mayor nadal nas zaskakuje, a Huey Tzompantli jest bez wątpienia jednym z najbardziej imponujących odkryć archeologicznych w ciągu ostatnich lat w naszym kraju - oceniła meksykańska minister kultury Alejandra Frausto.
Powstają pytania
Znalezisko zaskoczyło antropologów, którzy spodziewali się, że zastaną znalezione czaszki młodych wojowników, a nie także kobiet i dzieci. To rodzi pytania o składanie ofiar z ludzi w imperium Azteków.
- Choć nie możemy stwierdzić, ile z tych osób było wojownikami, być może niektórzy byli jeńcami przeznaczonymi na ceremonie ofiarne - powiedział archeolog Raul Barrera.
Do tej pory zidentyfikowano trzy fazy budowy wieży. Pochodzą one z okresu od 1486 do 1502 roku.
Autor: ps/dd / Źródło: Reuters, BBC News