Nocne niebo nad rzeką Paatsjoki w Finlandii we wtorek zmieniało kolory na zielony i różowy.
Zorza polarna pojawiła się na niebie w Laponii, przez którą płynie Paatsjoki, tuż po północy. Widowiskowe zjawisko trwało ponad pół godziny. Nie przeszkadzała mu też obecność prawie pełnej tarczy Księżyca.
Zjawisko uwiecznił entuzjasta obserwacji nocnego nieba z Rovaniemi, według którego w ciągu następnych nocy mogą pojawić się kolejne zorze.
Jak powstaje zorza polarna?
Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje na niebie w górnej atmosferze. Powstaje w wyniku interakcji magnetosfery Ziemi i wiatru słonecznego. Naładowane cząstki wyrzucane przez Słońce w ziemskiej jonosferze (na wysokości 100 kilometrów) ulegają wzbudzeniu i uwalniają swoją energię, co na niebie przybiera wygląd różnokolorowych smug światła.
Kolor zorzy zależy od gazu, który dociera do ziemskiej atmosfery. Za czerwony i zielony kolor odpowiada tlen, azot świeci na purpurowo i bordowo, a wodór i hel - na niebiesko lub fioletowo.
Na Ziemi zorze są widoczne na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.
Autor: kw/map / Źródło: Reuters