Najważniejszym elementem w pogodzie teraz jest wiatr. To on znacznie zwiększa odczucie chłodu, bardziej marzniemy. Lecz wiatr podczas wyżowej pogody ma również zalety m.in. przegania zanieczyszczenia powietrza.
Od kilku dni w całym kraju panuje mróz. Miejscami temperatura nocą spada poniżej -10 st. C. Tak niskie wartości są związane z powietrzem znad Rosji.
Często, mimo niewielkiego mrozu, odczucie zimna jest dużo wyższe. To sprawka przenikliwego wiatru. W niedzielę wieje z kierunków wschodnich, co zimą wskazuje na zimny wiatr, który w połączeniu z i tak już niską temperaturą potęguje odczucie mrozu.
- Średnia prędkość wiatru w niedziele wynosi około 30 km/h. Oznacza to, że temperatura odczuwalna jest niższa o około 3-4 st. C, od tej na termometrach - powiedział Wojciech Raczyński, meteorolog TVN Meteo.
Mimo że wiatr nie jest silny, to jednak gdy jesteśmy na mrozie odczuwamy to wyjątkowo nieprzyjemnie. Według prognozy pogody w niedzielę temperatura maksymalna wyniesie od -5 st. C na Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie, Podlasiu i Lubelszczyźnie, -4 st. C w centrum do 1 st. C na Dolnym Śląsku. Jednak uwzględniając wiatr, odczucie zimna będzie większe - na północnym wschodzie do -9 st. C. W związku z tym, wychodząc z domu warto cieplej się ubrać.
Silny wyż, ale bez smogu
Wyż Erika, który znajduje się nad Polską i występująca inwersja sprzyjają smogowi. Tymczasem teraz, kiedy nad Polską króluje układ wysokiego ciśnienia, a powietrze osiada tworząc charakterystyczną inwersję, jakość powietrza jest dobra. Dlaczego? Ważnym aspektem podczas tworzenia się smogu jest tak zwana cisza, czyli znikomy wiatr. Kiedy występuje taka sytuacja, zanieczyszczenia gromadzą się w jednym miejscu. Natomiast kiedy wieje, są one wywiewane i rozprzestrzeniane, skutkując mniejszym stężeniem szkodliwych gazów i pyłów w danym miejscu.
- Smog jest bardzo zależny od pogody. Mimo wyżu i inwersji, ze względu na wiatr lub opad, nie pojawi się - wyjaśnił Wojciech Raczyński. - Wiatr wywiewa, a deszcz wymywa atmosferę z zanieczyszczeń - dodał.
Ocieplenie
Wyż kojarzy się z bezwietrzną aurą. Jednak tym razem wiatr ten jest zapowiedzią zmiany pogody i zbliżającego się niżu. Będzie to przedsmak przedwiośnia? Najświeższe prognozy i wyliczenia modeli meteorologicznych sugerują, że najprawdopodobniej tak. Już od wtorku zacznie robić się coraz cieplej. Temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia i z dnia na dzień coraz wyższa. Warto dodać, że mimo ocieplenia, poranki nadal będą bardzo zimne.
Autor: AD/rp / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock