Dzikie zwierzęta są głównym źródłem pojawiających się chorób zakaźnych, takich jak COVID-19 - podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wzywa ona kraje do zawieszenia sprzedaży na targach żywych zwierząt, schwytanych w środowisku naturalnym.
Zwierzęta, zwłaszcza dzikie, są źródłem ponad 70 procent wszystkich pojawiających się chorób zakaźnych u ludzi, wiele z nich jest wywoływanych przez nowe wirusy - podała WHO. Zwróciła uwagę na ryzyko bezpośredniego przenoszenia pojawiających się chorób zakaźnych na ludzi, którzy mają kontakt z płynami ustrojowymi zakażonego zwierzęcia.
"Kiedy dzikie zwierzęta są trzymane w klatkach lub zagrodach, poddawane ubojowi i ćwiartowane na otwartych terenach rynku, obszary te ulegają skażeniu płynami ustrojowymi, odchodami i innymi odpadami, co zwiększa ryzyko przeniesienia patogenów na pracowników i klientów. Potencjalnie prowadzi to do rozprzestrzenienia się patogenów na inne zwierzęta na rynku" - napisano w oświadczeniu. "Tradycyjne targi mogą globalnie odgrywać główną rolę w dostarczaniu żywności i środków do życia dużym populacjom, jednak zakaz sprzedaży zwierząt może chronić zdrowie ludzi - zarówno tych, którzy tam pracują, jak i tych, którzy robią tam zakupy "- dodano.
Źródło pochodzenia koronawirusa
Pochodzenie nowego koronawirusa jest źródłem intensywnych spekulacji, z których większość skupiała się wokół prawdopodobieństwa, że SARS-CoV-2 był przenoszony przez nietoperze i przekazywany ludziom przez gatunki pośrednie sprzedawane jako żywność lub leki na tradycyjnych chińskich targach, w tym z żywymi dzikimi zwierzętami - pisze agencja AP.
Koronawirus po raz pierwszy pojawił się w mieście Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach. Z wuhańskim targiem owoców morza Huanan wiązano wiele spośród pierwszych zakażeń koronawirusem. Chińskie władze sugerują tymczasem, że choć COVID-19 po raz pierwszy wykryto w Wuhanie, to sam wirus niekoniecznie pochodzi z tego miasta.
WHO, wraz ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) i programem ochrony środowiska ONZ, przeprowadziła analizę, która doprowadziła do sformułowania tych nowych zaleceń.
- To i inne zalecenia przyczynią się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się zoonoz - powiedział Peter Ben Embarek z WHO.
Większość pojawiających się chorób zakaźnych, takich jak gorączka Lassa, gorączka krwotoczna Marburg i choroba wirusowa Nipah, pochodzi od dzikich zwierząt - zaznaczyło WHO.
Autor: anw / Źródło: PAP, Reuters