Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, by ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi wykorzystać na wykrywanie i atakowanie koronawirusa SARS-CoV-2. Kraje muszą rozszerzyć, przeszkolić i rozmieścić pracowników służby zdrowia i zdrowia publicznego, a także wdrożyć systemy wykrywania każdego podejrzanego przypadku oraz przyspieszyć testy.
- Proszenie ludzi, aby zostali w domu i powstrzymywanie przemieszczania się ludności to kupowanie czasu i zmniejszanie presji na systemy opieki zdrowotnej. Same te środki nie ugaszą jednak epidemii - powiedział w środę w Genewie na konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
- Apelujemy do wszystkich krajów, aby wykorzystały ten czas do ataku na wirusa - dodał.
Koronawirus pojawił się w ponad 190 krajach. Do środy wieczorem potwierdzono ponad 460 tysięcy przypadków zakażenia, a ponad 20 tysięcy zainfekowanych zmarło.
Plan działania
Ghebreyesus dodał, że kraje muszą rozszerzyć, przeszkolić i rozmieścić pracowników służby zdrowia i zdrowia publicznego, a także wdrożyć systemy wykrywania każdego podejrzanego przypadku oraz przyspieszyć testy. Oprócz tego zalecił odpowiednie dostosowanie i wyposażenie placówek medycznych i opracowanie jasnego planu działania i procesu kwarantanny. Zwrócił się także do rządzących, by skoncentrowali się na zwalczaniu i kontrolowaniu COVID-19.
- Środki te są najlepszym sposobem na stłumienie i powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa, tak aby po zniesieniu ograniczeń, nie doszło do jego ponownego pojawienia się [...] Agresywne działania mające na celu znalezienie, odizolowanie, przetestowanie, wyleczenie i prześledzenie to nie tylko najlepszy i najszybszy sposób na wyjście ze skrajnych ograniczeń, ale również najlepszy sposób na ich zapobieganie - dodał Ghebreyesus.
Poinformował też, że na plan solidarnego reagowania na pandemię zebrano dotąd około 95 milionów dolarów. Złożyły się na to wpłaty 200 tysięcy osób. Fundusze te mają pomóc poszczególnym osobom i organizacjom w finansowaniu zakupu masek ochronnych, rękawiczek, fartuchów, gogli i zestawów diagnostycznych dla służby zdrowia, a także popychać naprzód badania nad szczepionką przeciw koronawirusowi.
Pomoc dla bliskich
Ghebreyesus po raz kolejny nawiązał do pomocy starszym osobom.
- Musimy wspólnie pracować, aby chronić osoby starsze przed wirusem i zapewnić zaspokojenie ich potrzeb - w zakresie żywności, paliwa, leków na receptę i interakcji z ludźmi. Dystans fizyczny nie oznacza dystansu społecznego - mówił.
W tym celu zalecił regularne kontrolowanie, jak czują się nasi najstarsi bliscy, szczególnie ci osamotnieni.
"Mądra decyzja"
Dyrektor generalny WHO w pełni poparł decyzję o odłożeniu tegorocznych letnich igrzysk olimpijskich w Tokio ze względu na koronawirusa. Podkreślił, że "była to trudna, ale mądra decyzja".
- Dziękuję premierowi Abe'owi i członkom Komitetu za poświęcenie na rzecz ochrony zdrowia sportowców, widzów i urzędników. Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie, które, mamy nadzieję, będą jeszcze większym i lepszym świętem naszego wspólnego człowieczeństwa - i cieszę się, że do nich dołączę. Pokonaliśmy już wcześniej wiele pandemii i kryzysów. Tę też przezwyciężymy - powiedział.
Autor: kw/aw / Źródło: PAP, WHO