W rejonie nadleśnictwa Krosno na drzewie zaobserwowano wijącego się węża Eskulapa. To jeden z niewielu gatunków węży żyjących w Polsce. Gad był pokaźnych rozmiarów i całkiem dobrze radził sobie wśród gałęzi.
Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (woj. podkarpackie), sfotografował węża Eskulapa (Zamenis longissimus), wijącego się po drzewie. I gad - jak widać na zdjęciach zamieszczonych na Facebooku - całkiem dobrze sobie radził wśród gałęzi.
"Zapewne umiejętność wchodzenia na drzewo od zawsze zwracała uwagę na tego gada" - czytamy.
Jedyny dusiciel w Polsce
Pomimo, że w Polsce żyje pięć gatunków węży, tylko Zamenis longissimus jest dusicielem. Nie są jadowite, ale gdy złapią swoją ofiarę najpierw przytrzymują ją zębami, a później się wokół nich owijają. Potrafią osiągać nawet do dwóch metrów długości.
Skąd pochodzi nazwa tego węża? Zawdzięcza on ją mitologicznym przekazom, dotyczącym greckiego boga Asklepiosa, czyli Eskulapem, opiekunem sztuki lekarskiej i farmacji.
Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych, obecnie w Polsce wąż Eskulapa występuje w Bieszczadach. Tam prowadzona jest czynna ochrona tego gatunku. W kopcach rozrodczych umieszczono ich jaja. Oprócz tego leśnicy, by zapewnić wężom jak najlepsze warunki, wykaszają łąki i układają pryzmy z kamieni - te pozwalają wężom się wygrzewać w cieple.
Ponad 100 osobników
Według szacunków populacja węża Eskulapa w Polsce liczy ponad 100 osobników. Zdaniem leśników na zmniejszenie populacji tych węży mogło wpłynąć zniknięcie z Bieszczad ludzkich osad - gady te trzymały się blisko domostw, gdzie wygrzewały się na murkach i składały jaja (od 2 do nawet 21) w kompostownikach. Mogły też polować na gryzonie, które są ich głównym źródłem pożywienia.
Autor: dd / Źródło: lasy.gov.pl, RDLP Krosno
Źródło zdjęcia głównego: Edward Marszałek/RDLP Krosno