Uwaga turyści! Mogą pojawić się najgroźniejsze zjawiska tatrzańskiego lata

Autor:
anw
Źródło:
PAP, TPN
Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzy
Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyTVN24
wideo 2/4
Bezpieczeństwo podczas burz

W nadchodzący weekend w Tatrach nastąpi załamanie pogody - ostrzega Tatrzański Park Narodowy. Pojawią się opady deszczu i burze. Szczególnie niebezpieczne są wyładowania atmosferyczne na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia, takie jak łańcuchy, klamry, dlatego TPN odradza wędrówki w wyższe partie gór.

Tatrzański Park Narodowy (TPN) informuje, że sobota i niedziela upłyną pod znakiem załamania pogody. "Najbliższe dni nie zapowiadają się zbyt optymistycznie, bo są prognozowane deszcze i burze w całych Tatrach" - wskazano. W sobotę od rana ma być deszczowo i burzowo. W wyższych partiach gór możliwe są ulewy. Podobna pogoda będzie panować także w niedzielę. Prognozowana temperatura w Zakopanem osiągnie 17 stopni Celsjusza w sobotę i 22 st. w niedzielę. Na szczytach Tatr będzie chłodniej - odpowiednio 9-11 stopni w sobotę i 10-13 w niedzielę.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko tatrzańskiego lata

Z powodu załamania pogody TPN odradza wyjścia w wyższe partie gór. Jeśli już ktoś chce się wybrać w Tatry, to najlepiej wychodzić wcześnie rano, na krótsze wycieczki w niższe partie gór - przekazano. TPN przestrzega, że burza w górach to najgroźniejsze zjawisko tatrzańskiego lata. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicach cieków wodnych. Burze najczęściej występują w godzinach południowych i popołudniowych, dlatego na wycieczki należy wychodzić wcześnie rano. Piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi - przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami.

Jak zachowywać się podczas burzyMaciej Zieliński/PAP

Burza w górach. Co robić?

"Gdy jednak burza zastanie nas w górach, należy jak najszybciej opuścić szczyty, granie i nie zbliżać się do cieków wodnych. Nie wolno chować się do mokrych żlebów lub pod skalne okapy ani opierać o skałę. Należy zabezpieczyć się też od deszczu, by uniknąć wychłodzenia. Grupa turystów powinna się rozproszyć - nie siadać obok siebie" - podkreśla TPN. W komunikacie turystycznym Park podał, że od początku sierpnia do odwołania, ze względu na remont, zamknięty jest żółty szlak turystyczny na odcinku z Doliny Pięciu Stawów na Szpiglasową Przełęcz (w obu kierunkach). Zamknięta jest także Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej (planowany remont do 2023 r.).

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Co robić podczas burzy w górach? Zasady bezpieczeństwa

Jak powstają burze z grademPAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz
Jak zachować się podczas burzy w lesieLasy Państwowe

Autor:anw

Źródło: PAP, TPN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości