Półcieniowe zaćmienie Księżyca będziemy mogli oglądać na niebie w środę wieczorem. Srebrny Glob znajduje się wtedy w półcieniu naszej planety. W takiej konfiguracji będzie do niego docierać tylko część światła słonecznego, blask naszego satelity się osłabi.
Zjawisko najlepiej widoczne będzie w Azji, Australii i na Pacyfiku. W Polsce będziemy mogli je obserwować przy wschodzie naszego satelity. Sam początek zjawiska wystąpi o godz.13.15 naszego czasu, jednak wtedy Srebrny Glob będzie znajdował się jeszcze 14 stopni pod horyzontem.
Ustawiają się w szeregu
Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy prawie dokładnie w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Srebrny Glob świeci światłem odbitym od Słońca, wieć w takim ustawieniu Ziemia może zasłonić jego światło, przez co tarcza naszego naturalnego satelity chowa się w cieniu. W zależności od dokładnej konfiguracji tych trzech obiektów rozróżniamy trzy rodzaje zaćmień.
Następne w kwietniu
Najbardziej efektowne jest zaćmienie całkowite, kiedy Srebrny Glob zupełnie chowa się w cieniu naszej planety i praktycznie znika z nieboskłonu, świecąc dzięki odbiciu słabego i czerwonego światła ugiętego w ziemskiej atmosferze. Innym typem jest zaćmienie częściowe, w którym tylko część tarczy Księżyca chowa się w cień Ziemi. Zaćmienie półcieniowe, z którym będziemy mieć do czynienia, jest najmniej efektownym rodzajem tego zjawiska.
Do następnego zaćmienia Księżyca dojdzie 25 kwietnia 2013 r. Będzie ono widoczne w Polsce, ale jako zaćmienie częściowe.
Autor: js/mj / Źródło: PAP