W Karkonoszach spadł śnieg, miejscami ponad 20 centymetrów. Drogi zostały zasypane, ciężko poruszać się samochodem. - To, co spadło z dachu, totalnie nas zablokowało i po prostu nie możemy zjechać na dół - powiedział pan Janusz, właściciel jednego z pensjonatów.
W nocy z wtorku na środę w rejonie Przełęczy Okraj (woj. dolnośląskie), na przejściu granicznym z Czechami, spadło ponad 20 centymetrów śniegu. Zasypane zostały drogi, ciężko jest tam dojechać samochodem.
- Spadło co najmniej 20 centymetrów śniegu. To, co spadło z dachu, totalnie nas zablokowało i po prostu nie możemy zjechać na dół - powiedział pan Janusz, właściciel jednego z pensjonatów. Dodał, że śnieg jest bardzo mokry. - Takiej ilości śniegu przez 10 lat, jak tutaj jestem, jeszcze nie było - mówił.
Zimowa aura zachwyciła turystów. - Piękna pogoda, nie spodziewaliśmy się zimy tak wcześnie, ale jesteśmy zachwyceni. Widoki cudowne, zima przyszła - mówił jeden z nich.
Jak przekazała w komunikacie Grupa Karkonoska GOPR, w szczytowych partiach Karkonoszy temperatura sięga -1,3 stopnia Celsjusza. Wiatr wieje z kierunku północnego. Występuje zachmurzenie oraz mgła ograniczająca widzialność do ok. 30 metrów. Występują opady śniegu w górnych partiach. Pokrywa śniegu na Śnieżce sięga 11 centymetrów.
Jak ostrzegają ratownicy, przed wyruszeniem w góry warto sprawdzić dostępność szlaków i schronisk górskich w odwiedzanym rejonie.
Zagrożenie lawinowe w Tatrach
A jak jest w Tatrach? W związku z opadami śniegu Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło we wtorek wieczorem pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana z podłożem i stabilna. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach.
Zagrożenie lawinowe obowiązuje na stokach położonych powyżej 1600 metrów n.p.m. W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Tatrzański Park Narodowy odradza wszelkich wyjść w góry. Mokry i ciężki śnieg stwarza niebezpieczeństwo nie tylko w wyższych partiach. Pod wpływem ciężaru śniegu łamią się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
Autor: anw/dd / Źródło: tvnmeteo.pl, tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24