W górach panują trudne warunki do pieszych wędrówek. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, a jeziora skute są cienką warstwą lodu. W Karkonoszach wydano lawinową "jedynkę", a część szlaków jest oblodzona.
W Tatrach rozgościła się zima. Pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu w piątek rano wynosiła 107 centymetrów, a na szczycie było dziewięć stopni mrozu.
Tatrzański Park Narodowy (TPN) informuje, że wszystkie szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, który w wielu miejscach jest nieprzetarty. Od wysokości 1600 metrów nad poziomem morza obowiązuje drugi, umiarkowany, stopień zagrożenia lawinowego.
Jeziora skute cienką warstwą lodu
Utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Wybierając się w wyższe partie gór, należy mieć ze sobą sprzęt do zimowej turystyki, taki jak m.in. raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC, czyli detektor lawinowy, sondę i łopatkę.
Tatrzańskie jeziora skute są cienką warstwą lodu. Władze TPN przestrzegają przed wchodzeniem na taflę, ponieważ z łatwością może się ona załamać.
"Jedynka" w Karkonoszach
W Karkonoszach ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Głównym problemem lawinowym jest śnieg transportowany przez wiatr.
Szlaki turystyczne częściowo pokrywa śnieg, a część z nich pokrywa lód.
Jak informuje GOPR, wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin.
Niebezpiecznie też w Bieszczadach
W Bieszczadach leży miejscami od 25 do 50 centymetrów śniegu.
Bieszczadzka grupa GOPR oraz ratownicy słowaccy w czwartek poszukiwali dwóch braci w wieku 17 i 19 lat. Po kilku godzinach udało się ich odnaleźć. > CZYTAJ WIĘCEJ W TVN24.PL
Autor: dd/map / Źródło: TVN24, GOPR, TOPR
Źródło zdjęcia głównego: tvn24