W ostatni weekend stycznia, czyli 24-25 stycznia, odbędzie się coroczna akcja Zimowe Ptakoliczenie. W tym wydarzeniu udział może wziąć każdy - wystarczy, że poświęci godzinę na obserwację oraz liczenie ptaków, które przebywają w jego otoczeniu. Akcja organizowana jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Akcja wzorowana jest na brytyjskim wydarzeniu "Big Garden Birdwatch". Polski odpowiednik przebiega w podobny sposób, w tym samym terminie.
Liczenie ptaków w bliskim otoczeniu człowieka
W akcji Zimowego Ptakoliczenia może wziąć udział każdy. Wolontariusz musi poświęcić liczeniu co najmniej godzinę, notując ilość zaobserwowanych ptaków w przydomowym ogrodzie, w karmniku, skwerze przed blokiem i w parku. Liczenie może obyć się indywidualnie albo na bezpłatnej wycieczce ornitologicznej.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków prosi, by liczyć te gatunki, które w zimie przebywają w bliskim otoczeniu człowieka. Dzięki wynikom liczenia ornitolodzy stworzą zestawienie najczęściej spotykanych ptaków w parkach i ogrodach w zimie.
Ptaki pod kontrolą
Dzięki liczeniu naukowcy mogą zaobserwować ciekawe zjawiska w ptasim świecie, na przykład w 2007 roku kwiczoł był najczęściej spotykanym ptakiem w naszym kraju, a w 2006 roku zajmował 15 miejsce na liście największej liczebności. Dzięki temu wiadomo, że w 2007 roku miał miejsce liczny przelot kwiczołów, wolontariusze przesyłali, że w niektórych miejscach widywano stada liczące nawet tysiąc osobników. Aby wziąć w corocznym Zimowym Ptakoliczeniu należy poświęcić w ostatni weekend stycznia przynajmniej godzinę na obserwację. Jeśli obserwujemy karmnik, należy na przygotowanej przez OTOP karcie notować ilość maksymalną ilość ptaków, które odwiedziły miejsce w jednym momencie. Taka strategia pozwoli uniknąć rejestrowania jednego osobnika kilka razy.
Ptaki z miasta
Jeśli na liczenie ptaków wybieramy się do parku, to należy wybrać trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce. Jeśli wolontariusz spotka duże stado ptaków, to należy oszacować ich ilość. Określenia takie jak "duże stado" nie będą brane pod uwagę w ostatecznym podliczaniu przez ornitologów.
OTOP apeluje, że podczas Zimowego Ptakoliczenia notować wszystkie te ptaki, które spędzają chłodną porę roku w bliskim otoczeniu człowieka. Nie powinno uwzględniać się osobników, które przebywają poza miastem. Wolontariusze mogą liczyć ptaki na spacerze po osiedlu, parku oraz w domu notując wszystkie osobniki, które przyleciał na przykład do karmnika.
Po zakończeniu obserwacji swoje spostrzeżenia należy wpisać do elektronicznej karty obserwacji i przesłać.
Autor: mab/map / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock