Naukowcy nazywają jelita "drugim mózgiem", gdyż tak jak on, są odpowiedzialne za wszystko co dzieje się z naszym organizmem. Kondycja naszych jelit wpływa na funkcjonowania serca, procesy przedwczesnego starzenia, przybieranie na wadze, czy nasze samopoczucie i psychikę.
Jelito jest fragmentem przewodu pokarmowego, w którym zachodzi proces wchłaniania substancji powstałych w wyniku enzymatycznego rozkładu pokarmów. Dopóki nie cierpimy na zespół jelita drażliwego (IBS), zbytnio nie zwracamy uwagi na ten jakże ważny organ. Okazuje się, że są one odpowiedzialne za znacznie więcej procesów zachodzących w naszym organizmie. - Osłabione, uszkodzone jelita wpływają na wszystko, od naszego serca, mózgu i układu odpornościowego, na naszej skórze i poziomie szczęścia kończąc - twierdzi dr Vincent Pedre, lekarz i autor książki "Szczęśliwe jelito".
Chore jelita
Wiele osób uważa, że to normalne obudzić się rano z płaskim brzuchem, a potem obserwować, jak stopniowo w ciągu dnia rośnie. Tak nie jest. Zdrowe jelito oznacza brak wzdęć, gazów, zaparć, odczucia dyskomfortu lub zmęczenia po jedzeniu. Poprawia się również jakość naszego snu, mamy więcej energii i nie miewamy huśtawki nastroju.
- Wszystkie czynniki, które zmieniają delikatną równowagę naszego organizmu - takie jak stres, nieodpowiednia dieta, stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych i antybiotyków - może hamować trawienie - wyjaśnia dietetyk Amelia Freer. - Powoduje to dyskomfort, wzdęcia, zaparcia lub biegunkę. Innym sprawcą mogą być również leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen.
Główną przyczyną chorób jelita jest współczesna dieta i nietolerancja pokarmowa. Odeszliśmy od natury i konsumujemy zbyt wiele przetworzonej żywności, pijemy za dużo alkoholu. Najczęściej spotykaną nietolerancją pokarmową jest nietolerancja na gluten i laktozę. Wielu z nas nie służy pszenica, krowie mleko i wszystkie produkty mleczne, cukier, drożdże, wołowina, wieprzowina, kukurydza, kawa i pomarańcze. Problemem jest również nadmiar cukrów w organizmie. Gdy źle się czujemy po zjedzeniu owoców, możemy podejrzewać u siebie zespół jelita drażliwego.
Jelito a psychika
W jaki sposób jelito może wpływać na nasze samopoczucie? Jelita nierozerwalnie połączone są z mózgiem i informują go o życiu naszego organizmu. Ludzie cierpiący na chorobę jelit mogą być przez to bardziej podatni na depresję. Za pomocą nerwu błędnego, który biegnie przez przeponę, mija serce, płuca i przełyk impuls dociera bezpośrednio do mózgu. Potwierdzili to irlandzcy naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment z myszami. Podawali oni zwierzętom preparaty przyjazne dla flory bakteryjnej jelit. Zwierzęta te osiągnęły lepsze wyniki w testach na orientację i miały niższy poziom hormonu stresu od innych gryzoni.
Co robić, żeby chronić jelita?
Jedzmy więcej białka. Świadomie się odżywiajmy. Jedzmy powoli, dokładnie przeżuwając, gdyż jedzenie w stresie jest bardzo szkodliwe dla jelit. Podczas jedzenia powinniśmy wolno i rytmicznie oddychać. Nasza dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, zwłaszcza marchew, dynię, czy tarte jabłko. Należy również pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów (2 litry dziennie) aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Mogą to być: niegazowana woda mineralna, gorzka herbata, napar z rumianku lub mięty, czy suszonych czarnych jagód.
Ważny jest również ruch. Zdecydowanie polecamy jogę, która pomaga usunąć toksyny z organizmu. W ciągu dnia połóżmy się na plecach z rękami po bokach, dłońmi skierowanymi w dół. Weźmy głęboki wdech unosząc powoli nogi z podłogi, aż dotkną podłogi za nami. Pozostańmy w tej pozycji przez 10 sekund. Czynność powtórzmy.
Zobacz jak zdrowo się odżywiać i zachować aktywność fizyczną.
Autor: agr/jap / Źródło: marieclaire.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock