W upalne dni większość produktów spożywczych powinna być przechowywana w chłodzie. Jacek Żak z małopolskiego sanepidu radzi, jak je kupować, aby uniknąć zatrucia.
Upały stanowią ogromne obciążenie dla organizmu. Mogą powodować zagrożenie dla zdrowia, w skrajnych przypadkach nawet życia. Wysoka temperatura szkodzi człowiekowi również pośrednio. Spożycie nieodpowiednio przechowywanej żywności może doprowadzić do zatrucia lub innych dolegliwości związanych z układem pokarmowym.
W Polsce od kilku dni daje się we znaki bardzo wysoka temperatura. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla wielu województw.
- Patrzmy na to, co kupujemy i gdzie to kupujemy. Jeżeli jesteśmy na przykład na bazarze, zwracajmy uwagę na to, aby to był pewny produkt, który jest przechowywany w odpowiednich warunkach chłodniczych - przestrzega Jacek Żak, specjalista zdrowia publicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.
Uważaj, co kupujesz
W upalne dni, kupując na targu jedzenie nawet od zaufanej osoby, nie możemy mieć pewności, że będzie gwarantować wysoką jakość walorów smakowych i żywieniowych.
- W sklepach patrzmy, czy produkty są prawidłowo przechowywane. Na każdym jest etykieta, w jakich warunkach powinien być przechowywany. Czy nie powinien być trzymany w temperaturze niższej, w zamrażarce czy ewentualnie może stać poza urządzeniem chłodniczym - tłumaczył Żak.
Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić, że żywność może być nieświeża lub popsuta? Żak podaje przykład zdeformowanego loda - świadczy to o tym, że prawdopodobnie produkt uległ rozmrożeniu, a potem został zamrożony ponownie.
Zwracaj uwagę na owoce i warzywa
Nie dajmy się zwieść również pozorom, że wysoka temperatura wpływa tylko na produkty, które powinny znajdować się w lodówkach. Popsuć się mogą również owoce czy warzywa.
- Patrzmy na ten produkt, czy nie ma śladów rozpoczęcia procesów gnilnych, czy nie ma żadnych grzybów, pleśni. Jeżeli już to zauważymy to po prostu go nie kupujmy - ostrzegał Żak. - Jeżeli taki produkt mamy już w domu, to pamiętajmy, żeby nie odkrajać tylko tej nadgniłej części, gdyż ta pleśń przenika do wnętrza produktu, warzywa czy owocu i może być potem szkodliwy - dodał.
W trakcie krótkich podróży do transportowania żywności Żak poleca korzystanie z plastikowych pojemników lub lodówek turystycznych.
Zobacz prognozę pogody na środę:
Autor: ao/aw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock