Na terenie siedmiu województw obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed burzami, także z gradem. Porywy wiatru mogą sięgać 70 kilometrów na godzinę.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla województwa podlaskiego.
Wyładowaniom mają towarzyszyć tam ulewne opady deszczu do 15 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 25 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Alerty stracą ważność o godzinie 23 w piątek.
BURZE Z GRADEM
W dużej części kraju burzom mogą towarzyszyć opady gradu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwach:
- mazowieckim;
- kujawsko-pomorskim (z wyłączeniem północnych regionów);
- lubelskim (z wyłączeniem powiatów południowych i południowo-wschodnich);
- świętokrzyskim;
- małopolskim (z wyłączeniem powiatów położonych na zachodzie regionu oraz powiatu tatrzańskiego);
- podkarpackim (w powiatach północno-zachodnich).
Suma opadów deszczu ma wynieść 20-30 l/mkw., a prognozowane porywy wiatru osiągną prędkość do 70 km/h. Alarmy będą ważne do godz. 22 w piątek.
Ostrzeżenia hydrologiczne
ALARMY TRZECIEGO STOPNIA
Synoptycy IMGW wydali też ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia w województwie dolnośląskim, które dotyczą rzeki Ślęzy od Borowa do ujścia do Odry. W związku ze spływem wód opadowych z górnej części zlewni, na Ślęzie w profilu Ślęza stany wody układają się w strefie powyżej stanu alarmowego. Alarmy ważne będą do godz. 7 w sobotę.
ALARMY DRUGIEGO STOPNIA
Obowiązują też alerty drugiego stopnia w województwie śląskim, dotyczące rzeki Odry od Chałupek do Koźla. W związku ze spływem wód opadowych na odcinku górnej Odry stany wody układają się w strefie wody wysokiej, lokalnie w strefie powyżej stanu ostrzegawczego. Ostrzeżenia ważne będą do godz. 7 w sobotę.
ALARMY PIERWSZEGO STOPNIA
Alarmy pierwszego stopnia IMGW wydało na terenie województw:
- małopolskiego, zlewni: Dunajca, Czarnej Orawy, Skawy, Raby, Białej Tarnowskiej, Uszwicy, Wisły;
- lubelskiego, zlewni: Wieprza, Krzny, Wisły od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej (część prawobrzeżna);
- świętokrzyskiego, zlewni: Nidy, Czarnej wraz ze zb. Chańcza, Świśliny, Kamiennej wraz ze zb. Brody Iłżeckie, Pilicy;
- podkarpackiego, zlewni Łęgi, Wisły oraz Wisłoka.
W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Alerty ważne będą do godz. 9 w sobotę.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia?
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia?
Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych – przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Autor: anw,ps/dd / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock