Nowojorskie radio ostrzega przed komarami

Autor:
anw
Źródło:
sciencetimes.com, PAP, understandinganimalresearch.org.uk
W południowo-wschodniej Australii zaroiło się od komarów
W południowo-wschodniej Australii zaroiło się od komarówNicole Fragar
wideo 2/4
Nicole FragarW południowo-wschodniej Australii zaroiło się od komarów

Każdego roku z powodu chorób wywołanych przez komary umiera prawie milion ludzi - podaje nowojorskie radio WNBF News Radio, powołując się na organizację badawczą Understanding Animal Research (UAR). To czyni je najbardziej śmiercionośnymi stworzeniami na świecie. Owady te przenoszą między innymi malarie, dengę, wirus Zika czy gorączkę Zachodniego Nilu.

To nie lwy, tygrysy, niedźwiedzie, rekiny czy węże powodują najwięcej zgonów na całym świecie, ale małe komary. Te irytujące, kąsające owady są nie tylko uciążliwe, ale też przenoszą wiele śmiertelnych i wyniszczających organizm chorób, takich jak malaria, denga, gorączka Zachodniego Nilu, żółta febra, wirus Zika, czikungunia i filarioza limfatyczna (znana również jako słoniowacizna)

Najbardziej śmiercionośne stworzenie na świecie

Według UAR, na którą powołuje się stacja radiowa WNBF News Radio, prawie milion ludzi na Ziemi umiera każdego roku z powodu chorób wywołanych przez komary. - To czyni je zdecydowanie najbardziej śmiercionośnymi stworzeniami na świecie - podaje stacja.

Rozgłośnia informuje, że na świecie żyje ponad trzy tysiące gatunków komarów. 70 z nich, dzięki wilgotności, rozległym lasom, bagnom i polom uprawnym, odkryto w stanie Nowy Jork. - Nasz stan jest pełen piękna, z górami Adirondacks i otwartymi terenami wiejskimi. Jednak obszary te co roku nawiedzają komary, znane jako jedne z najbardziej śmiercionośnych stworzeń na ziemi - podkreśla radio.

Do najbardziej niebezpiecznych komarów należą niektóre gatunki należące do podrodzaju Anopheles, Aedes Culex . Dla przykładu komar egipski (Aedes aegypti) rozprzestrzenia filariozę limfatyczną, wirus Zika, dengę i żółtą febrę.

Sposób na komaraLasy Państwowe

Co odstrasza komary

Zdaniem radia WNBF, komary od domów odstraszać mogą niektóre ogrodowe rośliny, między innymi. trawa cytrynowa, nagietek lekarski, czosnek, lawenda, rozmaryn, mięta i szałwia.

Komary - nosiciele wirusa ZIKAPAP

Autor:anw

Źródło: sciencetimes.com, PAP, understandinganimalresearch.org.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości