Upał daje się w Polsce we znaki. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o kilku zasadach, dzięki którym pogoda może nie być aż tak męcząca i niebezpieczna dla zdrowia.
O upale mówimy, gdy temperatura powietrza w cieniu przekracza ponad 30 stopni Celsjusza. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi w południe. Do największego promieniowania UV dochodzi zaś w godzinach 12 - 13.
OBOWIĄZUJĄ ALARMY IMGW RCB nieustannie przypomina, że wraz ze wzrostem temperatury znacząco wzrasta także ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. "Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysoka temperatura może powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływa na poziom koncentracji i efektywność pracy" - piszą specjaliści.
Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysoka temperatura również u nich może prowadzić do przegrzania organizmu.
Jak chronić się przed upałem?
RCB zaznacza, że w przypadku upału konieczna jest odpowiednia ochrona organizmu. W tym celu należy pamiętać o:
ograniczeniu opalania, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe;
ograniczeniu wychodzenia z domu, szczególnie przez dzieci i osoby starsze, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;
noszeniu lekkiej i przewiewnej odzieży z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach;
unikania picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru, ponieważ sprzyjają one odwodnieniu organizmu;
będąc nad wodą należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu - zanim zaczniemy pływać, należy opłukać ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć;
unikania spożywania alkoholu, ponieważ sprzyja to odwodnieniu organizmu.
Upał nad wodą
Gorąca pogoda zachęca jednak, by szukać ochłody w okolicach zbiorników wodnych. Chęć poprawy samopoczucia oraz brawura, często wynikająca ze spożycia alkoholu, może się skończyć tragicznie. RCB poinformowało, że w piątek w Polsce utonęły trzy osoby. Od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 300 utonięć.
RCB przypomina o zasadach bezpiecznego odpoczynku nad wodą. "Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodź do wody po alkoholu lub środkach odurzających, załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym" - apelują specjaliści.
RCB dodaje, aby nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, a także stosować się do poleceń ratownika.
Autor: kw/dd / Źródło: RCB, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock