Wtorek zapowiada się nie tylko upalnie, ale i słonecznie. Indeks UV będzie wysoki lub bardzo wysoki - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Należy unikać przebywania w słońcu, a przed wyjściem na zewnątrz nałożyć na skórę krem z filtrem, pamiętać o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.
Wtorek i środa to dni, na które przypada kulminacja fali upałów. Dziś temperatura wyniesie od 30 do 35 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że są to wartości prognozowane w cieniu, a najbliższe godziny zapowiadają się słonecznie. Niebo w wielu regionach może być bezchmurne. To pogoda niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Specjaliści przypominają, aby w takie dni unikać przebywania w pełnym słońcu w godzinach 11-16. Nadmierne opalanie jest szkodliwe, może powodować raka skóry, zaćmę i obniżenie odporności biologicznej.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawia codzienną prognozę indeksu UV. Indeks UV to międzynarodowy standard służący do określania pomiaru promieniowania ultrafioletowego (UV), które emituje Słońce danego dnia w określonym miejscu.
Indeks UV we wtorek
Z prognozy na wtorek wynika, że przy bezchmurnym niebie promieniowanie ultrafioletowe będzie najwyższe na południu kraju, w tym w górach, i osiągnie 7. IMGW radzi, aby unikać przebywania na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia, a jeżeli to niemożliwe, powinno się pozostawać w cieniu. Należy stosować kremów z wysokim filtrem, nosić okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy i osłaniać ciało.
W większości kraju indeks UV wyniesie 7, co określa się jako wysoki. Nad morzem osiągnie 5 i będzie umiarkowany. W tym przypadku należy starać się przebywać w cieniu, zakrywać skórę, używać kremu z filtrem i założyć okulary przeciwsłoneczne.
Prognoza indeksu UV z zastosowaniem zachmurzenia wygląda niemal identycznie.
Jak zaznacza IMGW, "stopień szkodliwości UV zależy nie tylko od ilości otrzymanego promieniowania, ale także od indywidualnej wrażliwości skóry. Osoby o jasnej karnacji są bardziej narażone na niekorzystne działanie słońca". "W Polsce większość populacji ma średnio wrażliwą skórę (II-III fototyp skóry). W naszym kraju w okresie letnim, przy wysokim i bardzo wysokim UVI, czas bezpiecznego opalania się dla osób ze średnio wrażliwą skórą zmienia się od 30 minut do 15 minut" - wyjaśniono.
Czytaj też: O czym warto wiedzieć, gdy z nieba leje się żar
Promieniowanie ultrafioletowe - rodzaje
Ryzyko poparzenia skóry, udaru lub czerniaka wiąże się z promieniowaniem ultrafioletowym, które ma trzy różne rodzaje fal: UVA, UVB i UVC.
Promienie UVA są najdłuższe i docierają do głębokich warstw skóry, uszkadzając jej włókna kolagenowe i tym samym przyspieszając starzenie oraz powodując zmarszczki. Docierają do powierzchni Ziemi niezależnie od tego, czy słońce świeci, czy jest schowane za chmurami. Występują z taką samą intensywnością niezależnie od pogody.
Promienie UVB są krótsze od UVA. Część z nich pochłaniana jest przez warstwę ozonową, ale większość dociera do powierzchni Ziemi. UVB opalają i powodują poparzenia skóry. Uszkadzają DNA komórek, co w konsekwencji prowadzi do czerniaka, najgroźniejszej odmiany raka skóry.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/biometeo.imgw.pl