Niewykluczone, że już niebawem i alergicy będą mogli bez obaw hodować na swoich balkonach kolorowe pelargonie. Hiszpańskim badaczom udało stworzyć się odmianę tej rośliny, która nie wytwarza uczulających pyłków i jest na dodatek długowieczna.
Badacze z hiszpańskiego Instituto de Biologia Molecular y Celular de Plantas stworzyli odmianę pelargonii, która żyje dłużej niż pozostałe przedstawicielki gatunku, a także nie uczula. Udało im się to dzięki "zainfekowaniu" komórek rośliny genetycznie zmodyfikowaną bakterią.
Przekształcili bakterię i...
Agrobacterium tumefaciens, bo o niej mowa, to glebowa bakteria, która powoduje u roślin tzw. guzowatość korzeni. A. tumefaciens nie tylko wywołuję tę chorobę, lecz także - odpowiednio zmodyfikowana - jest powszechnie wykorzystywana do transformowania roślin cząsteczkami DNA o praktycznie dowolnej sekwencji.
Wprowadzenie jej przez badaczy do komórek pelargonii pozwoliło "rozprowadzić" zmodyfikowany gen, dzięki któremu udało się zwiększyć produkcję cytokinin - hormonów m.in. opóźniających starzenie się komórek roślinnych. W komórkach pelargonii znalazł się także inny przekształcony gen, tym razem odpowiedzialny za zahamowanie produkcji pyłków, które są jedną z najpowszechniejszych substancji uczulających.
Jeszcze nie trafią do sklepów
Choć z tych zmodyfikowanych komórek wyhodowano pożądane rośliny - dłużej żyjące i nie uczulające - jeszcze długa droga do tego, żeby móc je kupić w kwiaciarni. Zanim trafią one do sprzedaży, muszą przejść szereg testów. Hiszpańscy badacze, którzy cały proces swoich badań opisali w piśmie "BMC Plant Biology" z 31 sierpnia, mają nadzieję, że wkrótce jednak tak się stanie.
Autor: map/rs / Źródło: livescience.com