Będzie padać ulewnie. Pomarańczowe i żółte alerty

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps
Źródło:
IMGW

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu prawie w całym kraju. Lokalnie może spaść nawet do 80 litrów wody na metr kwadratowy. W niektórych miejscach obowiązują alerty drugiego stopnia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne.

Intensywne opady deszczu: alerty IMGW drugiego stopnia

Dla całego województwa świętokrzyskiego i śląskiego oraz dla południowej i południowo-wschodniej części woj. małopolskiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

Prognozowane są tam opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Przewidywana całkowita suma opadu wyniesie od 35 do 50 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 70-80 l/mkw. Miejscami możliwe są również burze.

Ostrzeżenia będą ważne do godziny 8 we wtorek.

Intensywne opady deszczu: alerty IMGW pierwszego stopnia

W dużej części kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Wydano je dla województw:

- dolnośląskiego, gdzie będą ważne do godz. 18 we wtorek;

- opolskiego, gdzie będą ważne do godz. 7 we wtorek;

- małopolskiego (z wyłączeniem powiatów z drugim stopniem alertów), gdzie będą ważne do godz. 11 we wtorek;

- mazowieckiego, dla zachodniej części województwa, gdzie będą ważne do godz. 8 we wtorek;

- podlaskiego, gdzie będą ważne do godz. 8 we wtorek;

- warmińsko-mazurskiego, gdzie będą ważne do godz. 14 we wtorek;

- łódzkiego, gdzie będą ważne do godz. 1 we wtorek;

- wielkopolskiego, gdzie będą ważne do godz. 15 we wtorek;

- pomorskiego, dla powiatów puckiego, wejherowskiego, kartuskiego, gdańskiego, Gdańsk, Sopot i Gdynia, gdzie będą ważne do godz. 14 we wtorek;

- kujawsko-pomorskiego, gdzie będą ważne do godz. 14 we wtorek.

Przewiduje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Miejscami ma spaść w sumie od 15 do około 50 l/mkw., możliwe są również burze.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor:kw, ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości