Woda zalała posesje, piwnice, bulwary. "Cały czas walczymy, pompujemy wodę na okrągło"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Zalane posesje i piwnice w Lędzinach
Zalane posesje i piwnice w LędzinachTVN24
wideo 2/9
Wtorkowe interwencje

Strażacy na południu kraju interweniują w związku ze skutkami wtorkowych ulew. Między innymi w Małopolsce i na Śląsku zalane są posesje, kotłownie, piwnice. W Krakowie woda zalała Bulwary Wiślane, a w rejonie Spytkowic w powiecie wadowickim wstrzymano kursowanie promu Drogowiec. Przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze na rzekach.

Śląsk to jeden z regionów, gdzie panuje najtrudniejsza sytuacja w związku z ulewnymi opadami deszczu. W środę od rana strażacy w regionie interweniowali 225 razy, wypompowując wodę z zalanych posesji, dróg i piwnic. Najwięcej zdarzeń związanych z pogodą zanotowano od rana w powiecie żywieckim - 54, bielskim - 38, cieszyńskim - 24 i tarnogórskim - 17 - poinformowała w środę po południu rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska.

Poprzedniej doby strażacy najczęściej interweniowali w powiecie będzińskim, w Mysłowicach, w powiecie żywieckim i w powiatach bieruńsko-lędzińskim, bielskim i gliwickim. Działania straży polegały przede wszystkim na wypompowywaniu wody z zalanych posesji, dróg, piwnic, a także na usuwaniu powalonych przez wiatr drzew.

Natomiast na obszarze całego kraju we wtorek straż pożarna odnotowała 1999 interwencji związanych z opadami deszczu oraz silnym wiatrem - przekazał w środę rano brygadier Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Jak wspomniał Kierzkowski, najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw śląskiego - 558, małopolskiego - 476, świętokrzyskiego - 406, a także łódzkiego - 193. Nikt nie został ranny.

Zalane posesje i piwnice w Lędzinach
Zalane posesje i piwnice w LędzinachTVN24

"Cały czas walczymy, pompujemy wodę na okrągło"

W województwie śląskim zalane zostały między innymi Lędziny. - Woda wdziera się do piwnicy. Cały czas walczymy, pompujemy wodę na okrągło, już chyba 24 godziny. Domek gospodarczy jest zalany, powywoziliśmy wszystkie sprzęty i więcej nie możemy nic zrobić - mówiła mieszkanka Lędzin pani Bernadetta.

Jak opowiadał pan Mariusz, woda zalała kotłownię w jego domu. - Jest niesprawna, nie ma ogrzewania - mówił. Jak dodał, trzy tygodnie temu doszło do podobnej sytuacji.

- Mamy informację o tym, że zalane są trzy posesje - mówił w środę po południu aspirant Szymon Gniewkowski z PSP w Tychach. Dodał, że podtopienia dotyczą głównie piwnic. - Nasze działania polegają na odpompowaniu wody z nieużytków rolnych, ponieważ rzeka wystąpiła z brzegów - relacjonował. Zaznaczył, że "kiedy woda opadnie na tyle, że wody gruntowne również się obniżą, będzie możliwość udzielenia pomocy mieszkańcom".

W związku z przekroczeniem stanów alarmowych i ostrzegawczych na rzekach wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ogłosił we wtorek pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów: bielskiego, żywieckiego, cieszyńskiego oraz Bielska-Białej - podał wieczorem Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Podtopienia w Mysłowicach
Podtopienia w MysłowicachTVN24
Wezbrana Wisła w Ustroniu
Wezbrana Wisła w UstroniuKontakt 24

Małopolska: zalane Bulwary w Krakowie

W stolicy Małopolski wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzone przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. W całej Małopolsce - według ostatniego raportu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie - odnotowano 13 przekroczeń stanów alarmowych na rzekach, z czego większość dotyczy regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły, a także 37 przekroczeń stanów ostrzegawczych.

W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 248 razy - przekazał rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak. Najwięcej interwencji było w Krakowie i w powiecie krakowskim - 60. 28 razy interweniowali także w powiecie oświęcimskim oraz 21 razy w brzeskim.

- Działania strażackie w głównej mierze mają charakter porządkowy, na przykład dotyczą wypompowywania wody z piwnic. W powiecie dąbrowskim jeszcze trwają działania w obronie lokalnej przepompowni, która jest zagrożona przy każdym znacznym wezbraniu Wisły - wyjaśnił rzecznik małopolskiej straży pożarnej.

W Krakowie częściowo zalane są Bulwary Wiślane, jednak - według Woźniaka - nie na tyle, aby prowadzić tam interwencje strażackie. Rzecznik małopolskich strażaków przekazał, że w sumie w ciągu ostatnich dwóch dni straż pożarna interweniowała w całej Małopolsce ponad 700 razy. W działania zaangażowanych było 4,6 tysiąca strażaków.

Zalane Bulwary Wiślane w Krakowie - zdjęcia z drona
Zalane Bulwary Wiślane w Krakowie - zdjęcia z dronaTVN24

Tymczasowy zbiornik retencyjny uchronił mieszkańców krakowskiego Bieżanowa

Na potoku Malinówka utworzony został tymczasowy zbiornik retencyjny, dzięki któremu udało się uchronić przed możliwym zalaniem budynki na krakowskim Bieżanowie. Zbiornik retencyjny na potoku przy ul. Blacharskiej utworzony został po to, by zatrzymać przepływ znacznej ilości wody, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom krakowskiej dzielnicy, poszkodowanym z powodu ulewnych deszczy.

- Bardzo zależało nam na tym, żeby znaleźć optymalne rozwiązanie, które spowoduje zatrzymanie fali na rzece Malinówka zanim dotrze ona do zbiornika przeciwpowodziowego - wyjaśnił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas środowego briefingu prasowego.

Zbiornik utworzony został z inicjatywy władz miasta w nocy z wtorku na środę. Zbudowany jest z worków z kruszywem i uzupełniony workami z piaskiem.

- Oczywiście jest to rozwiązanie tymczasowe, ale w ocenie naszych ekspertów, Państwowej Straży Pożarnej, przedstawicieli wydziału bezpieczeństwa, jest ono bezpieczne - zadeklarował wojewoda.

Będzie ono stosowane co najmniej do przyszłego roku, kiedy mają rozpocząć się prace nad zbiornikiem Malinówka I i Malinówka II. Ponadto utworzone mają zostać też inne zbiorniki retencyjne - również na rzece Serafa. Ich zadaniem będzie wspomaganie działania zbiornika Serafa I, a tym samym uchronienie w przyszłość mieszkańców Bieżanowa przed ewentualnymi podtopieniami.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita o sytuacji hydrologicznej w regionie (wideo archiwalne)
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita o sytuacji hydrologicznej w regionieTVN24

Na Wiśle za dużo wody, by działał prom

Z powodu wysokiego poziomu Wisły przestał kursować prom Drogowiec w rejonie Spytkowic - podało w środę starostwo w Wadowicach, do którego należy jednostka. Przeprawa skraca drogę między miejscowościami po obu stronach rzeki o kilkadziesiąt kilometrów. Gdy nie funkcjonuje, mieszkańcy okolicy muszą korzystać z wielokilometrowych objazdów.

- Prom Drogowiec, kursujący w ciągu drogi powiatowej nr 1774K Spytkowice - Poręba Żegoty, nie będzie kursował do odwołania - poinformowało starostwo.

Podwyższony stan Raby w Myślenicach
Podwyższony stan Raby w MyślenicachKontakt 24

Interwencje na Podkarpaciu

Jak powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja, "w ciągu ostatniej doby zanotowano około 40 interwencji".

- Najczęściej były to pompowania wody z piwnic i ulic oraz udrażnianie przepustów drogowych. Strażacy najwięcej wyjazdów mieli w powiatach dębickim, tarnobrzeskim, jasielskim i mieleckim - dodał rzecznik.

Zalane sanatoria w województwie świętokrzyskim

Zalane piwnice domów, nieprzejezdne drogi i podtopione uzdrowiska w Busku-Zdroju to efekt wtorkowych ulewnych opadów w woj. świętokrzyskim. Jak poinformowano we wtorek, do godziny 21 tego dnia strażacy podjęli blisko 400 interwencji.

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji i Ratownictwa PSP w Kielcach podał, że najtrudniejsza sytuacja panowała na południu regionu. Zalane zostały m.in. uzdrowiska w Busku-Zdroju. - W sanatoriach Nida i Krystyna zalane zostały piwnice, kotłownia i pomieszczenia gospodarcze. Pod wodą są także niektóre drogi gminne w różnych częściach powiatu buskiego, w którym łącznie odnotowaliśmy do tej pory 184 zgłoszenia - mówiła ratownik.

W Busku pod wodą znalazł się także stadion miejski i częściowo park zdrojowy. Blisko 90 interwencji strażacy odnotowali w powiecie pińczowskim. Zalane zostały posesje, budynki gospodarcze i piwnice domów. Ponadto kilkanaście wyjazdów strażaków było związanych z usuwaniem powalonych drzew.

Autorka/Autor:kw,ps/map

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach stery w pogodzie przejmie wyż Bie znad Atlantyku. Sprawi, że z każdym dniem będzie robić się w Polsce coraz cieplej. W czwartek temperatura wzrośnie miejscami nawet do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Nadchodzące godziny przyniosą znacznie więcej spokoju w pogodzie. Nocą miejscami mogą pojawiać się jeszcze słabe opady deszczu. Niedziela przyniesie wytchnienie od burz, a także od upału.

Pogoda na jutro - niedziela 23.06. Aura się uspokoi

Pogoda na jutro - niedziela 23.06. Aura się uspokoi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w sobotę nad Polską. Strażacy przeprowadzili 2001 interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic. Ich działania dotyczyły głównie usuwania powalonych drzew i konarów, a także wypompowywania wody z zalanych piwnic.

Powalone drzewa, zalane piwnice. Strażacy interweniowali ponad dwa tysiące razy

Powalone drzewa, zalane piwnice. Strażacy interweniowali ponad dwa tysiące razy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Gdzie jest burza? W sobotę 22.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wiatr wieje z prędkością 80 km/h

Gdzie jest burza? Wiatr wieje z prędkością 80 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Setki strażaków walczą z 70 pożarami lasów w różnych częściach Grecji, w tym na wyspach Andros i Salamina. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. W piątek wystrzelone z jachtu fajerwerki wywołały pożar na wyspie Hydra.

Wystrzelone z jachtu fajerwerki wywołały pożar na wyspie

Wystrzelone z jachtu fajerwerki wywołały pożar na wyspie

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, BBC

IMGW ostrzega przed burzami, podczas których może spaść grad. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwach położonych na północnym zachodzie i południowym wschodzie kraju.

Są takie miejsca, gdzie nadal może być groźnie. IMGW ostrzega

Są takie miejsca, gdzie nadal może być groźnie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Śnieżna lawina przysypała samochód w centralnej części Chile. Na pomoc uwięzionemu kierowcy ruszyli policjanci, którzy zlokalizowali pojazd dzięki sygnałowi z jego komórki. Część kraju zmaga się natomiast z powodziami.

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Źródło:
Reuters, Atlas Agencia, meteored.cl

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Jaka pogoda czeka nas w lipcu? Czy upały dadzą się we znaki? Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy.

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Źródło:
PAP

Fala upałów nęka Włochy, Grecję, Cypr, Rumunię, Serbię, Chorwację i Turcję. Temperatura w wielu miejscach przekracza 40 stopni Celsjusza. Władze państw bałkańskich wezwały swoich obywateli do unikania wychodzenia z domów w związku z wyjątkowo wysokimi temperaturami, których kulminacja przypadnie na piątek.

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Deszcz zalewa południowo-wschodnie Chiny. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincjach Guangdong i Anhui, gdzie doszło do gwałtownych powodzi i osunięć ziemi. Na nagraniu uchwycono moment, w którym zawalił się dom naruszony przez lawinę błotną.

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Źródło:
Reuters

W czwartek powitaliśmy astronomiczne lato. Jego początek wyznacza przesilenie letnie, najwcześniejsze od 228 lat. Za nami najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, gum.gov.pl, PAP

Burza tropikalna Alberto przeszła nad południowym Teksasem i północnym Meksykiem. Żywioł spowodował podtopienia i powodzie. Jak przekazały meksykańskie służby ratunkowe, na skutek żywiołu zginęły cztery osoby, w tym troje nieletnich.

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Źródło:
Reuters, CBS News, PAP

Dwa lwy zostały zastrzelone w Zambii po tym, gdy podeszły zbyt blisko ludzkich siedzib. Zwierzęta uciekły z pobliskiego parku narodowego i w ciągu ostatnich dwóch tygodni zabiły 16 krów. Obecność dzikich kotów wywołała panikę wśród mieszkańców i skłoniła lokalne władze do zamknięcia kilku szkół.

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Źródło:
BBC, Lusaka Times

Utrzymujące się upały sprzyjają pożarom lasów i zarośli w Grecji. W środę w całym kraju, w tym w okolicach Aten, strażacy gasili ogień w ponad 60 miejscach. W czwartek z powodu kolejnych pożarów wydano nakazy ewakuacji dla dwóch miejscowości na wschodnim wybrzeżu Peloponezu.

"Nowy pożar co 10 minut"

"Nowy pożar co 10 minut"

Źródło:
Reuters, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN

Środa przyniosła w części kraju gwałtowną aurę. To, jak było niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Raciborzu (woj. śląskie). Przez miasto przeszła superkomórka burzowa.

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ponad 100 osób zmarło, a 40 tysięcy ucierpiało z powodu udaru cieplnego od 1 marca do 18 czerwca - podało indyjskie Ministerstwo Zdrowia. W jednym ze szpitali w Delhi powstał pierwszy w kraju oddział zajmujący się wyłącznie pacjentami z udarem cieplnym.

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Źródło:
Reuters, PAP

W stanie Nowy Meksyk w niszczycielskich pożarach lasów i zarośli zginęły co najmniej dwie osoby, a żywioł zniszczył prawie półtora tysiąca budynków, w tym wiele domów. Konieczna była ewakuacja wszystkich siedmiu tysięcy mieszkańców miejscowości Ruidoso w hrabstwie Lincoln.

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Ponad 900 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów - podała agencja informacyjna AFP. Najwięcej ofiar jest wśród obywateli Egiptu.

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Źródło:
PAP

Burze przetoczyły się w środę nad Polską. Silny wiatr zrywał dachy z domów, łamał drzewa. Towarzyszący nawałnicom ulewny deszcz spowodował, że doszło do zalań i podtopień. Straż pożarna przeprowadziła w całym kraju 2440 interwencji. 

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

50-letnia kobieta zginęła w czasie burzy w Czeskim Cieszynie, gdy upadło na nią drzewo - poinformowała straż pożarna kraju morawsko-śląskiego. Strażacy w tym regionie wyjeżdżali do interwencji prawie 600 razy.

Śmierć podczas burzy w Czechach

Śmierć podczas burzy w Czechach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Miniona noc była rekordowa pod względem temperatury w tym roku. Miejscami termometry pokazały aż 21,2 stopnia Celsjusza. - Za nami pierwsza noc tropikalna - przekazała w środę Ilona Śmigrodzka, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Chmury mammatus z charakterystycznymi wypustkami, przypominającymi krowie wymiona, pojawiły się we wtorek w województwie lubuskim. Udało się je uchwycić na nagraniu Reporterowi 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Ziemią Lubuską

"Krowie wymiona" zawisły nad Ziemią Lubuską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Występowanie przenoszących dengę komarów tygrysich stwierdzono już w 13 państwach UE, w tym w kilku popularnych destynacjach wakacyjnych. Zaobserwowano je m.in. w Chorwacji, Grecji, Włoszech czy Hiszpanii. Co należy o nich wiedzieć? Jak chronić się przed roznoszoną przez nie chorobą? Wyjaśniamy.  

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Źródło:
BBC, Euronews, tvn24.pl

Trąba powietrzna pojawiła się w miejscowości Carlepont położonej na północy Francji. Strażacy przekazali, że w wyniku żywiołu 34 domy zostały uszkodzone.

Uszkodzone domy, zerwane linie energetyczne. "To było wstrząsające"

Uszkodzone domy, zerwane linie energetyczne. "To było wstrząsające"

Źródło:
Reuters, bfmtv.com,france3-regions.francetvinfo.fr

Pięć lat temu pewna galaktyka zaczęła świecić jaśniej niż kiedykolwiek i nie przestała. Teraz naukowcy mają prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem po razy pierwszy udało się zaobserwować aktywację czarnej dziury w czasie rzeczywistym.

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

Źródło:
ESO

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla