Na Pacyfiku i Atlantyku się dzieje. Oprócz huraganu Dorian, który spowodował katastrofalne zniszczenia, meteorolodzy z Narodowego Centrum Huraganów (NHC) śledzą też burze tropikalne, które mogą stwarzać zagrożenie w kolejnych dniach.
U wybrzeży Florydy znajduje się Dorian - huragan drugiej kategorii w skali Saffira-Simspona. Wcześniej żywioł jako huragan piątej, najwyższej kategorii zdewastował Bahamy, doprowadzając do śmierci co najmniej siedmiu osób.
Fernand zagraża Meksykowi
Oficjalnie sezon na huragany na obszarze Oceanu Atlantyckiego trwa od 1 czerwca do 30 listopada. Według statystyk Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) najwięcej huraganów i burz tropikalnych przypada na okres od połowy sierpnia do późnego października.
W rejonie Zatoki Meksykańskiej uformowała się burza tropikalna Fernand. Po południu w środę żywioł znajdował się 70 kilometrów na wschód od La Pesca w Meksyku. Burza przesuwa się na zachód z prędkością 9 kilometrów na godzinę, a średnia prędkość wiatru osiąga 85 km/h.
Największym zagrożeniem związanym z Fernandem będą intensywne opady deszczu. Miejscami może spaść od 150 do 300 litrów wody na metr kwadratowy. Najwięcej deszczu może spaść w bezpośrednim położeniu Zatoki Meksykańskiej oraz w obszarze łańcucha górskiego Sierra Madre Wschodnia. NHC prognozuje, że opady miejscami sięgną nawet 457 l/mkw. To - zdaniem meteorologów - może powodować powodzie błyskawiczne i lawiny błotne zagrażające życiu.
NHC przewiduje, że burza może kierować się na zachód bądź na zachód i północny zachód. Oko Fernanda ma dotrzeć do północno-wschodniego wybrzeża Meksyku późno w środę lokalnego czasu.
Dwa kolejne ośrodki niżowe
Na otwartych wodach Oceanu Atlantyckiego uformowała się burza tropikalna Gabrielle. W środę po południu czasu polskiego była oddalona o 2140 kilometrów od archipelagu Azorów. Maksymalna prędkość wiatru osiąga 65 km/h, a burza przesuwa się na północny zachód z prędkością 17 km/h.
Meteorolodzy NHC w rejonie Oceanu Atlantyckiego w okolicach Republiki Zielonego Przylądka obserwują obszar obniżonego ciśnienia, w którym pada deszcz i tworzą się burze. Zgodnie ze środowymi prognozami w tym rejonie w ciągu najbliższych 48 godzin może dojść do uformowania się cyklonu. Prawdopodobieństwo wynosi 50 procent.
Na wschodnim Pacyfiku Juliette
Na zachód od Stanów Zjednoczonych przez Pacyfik sunie huragan Juliette. Żywioł generuje wiatr wiejący z prędkością dochodzącą do 175 km/h, co oznacza, że ma drugą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Juliette znajduje się 795 kilometrów od Półwyspu Kalifornijskiego.
Żywioł przesuwa się wolno z prędkością 9 kilometrów na godzinę.
Autor: dd/aw / Źródło: NHC
Źródło zdjęcia głównego: NOAA Satellite and Information Service