Po raz pierwszy w historii trzy huragany wędrują równocześnie przez Pacyfik. Wszystkie mają co najmniej trzecią kategorię. Za ich obecność w tym samym czasie najprawdopodobniej odpowiada El Nino.
W ostatnich dniach na Oceanie Spokojnym zrobiło się wyjątkowo niespokojnie. Nad wodami wędrują trzy potężne cyklony tropikalne: Kilo, Ignacio i Jimena, które w nocy z soboty na niedzielę (30.08-31.08) wszystkie otrzymały status czwartej kategorii. Gdyby uderzyły w ląd, mogłyby wyrządzić poważne szkody.
Zdjęcia huraganów na Pacyfiku wykonali astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA.
Klasyfikacja huraganów według skali Saffira-Simpsona
Kategoria 1.
Wiatr ciągły: 119 - 153 km/h
Wysokość fali powodziowej: 1.2 - 1.5 m
Potencjalne zniszczenia: Brak większych zniszczeń wśród budynków. Zniszczenia spowodowane głównie przez niezabezpieczone przedmioty, drzewa, przyczepy kempingowe. Przybrzeżne podtopienia oraz niewielkie zniszczenia w portach i marinach.
Kategoria 2.
Wiatr ciągły: 154 -177 km/h
Wysokość fali powodziowej: 1.8 - 2.4 m
Potencjalne zniszczenia: Zniszczenie pokrycia dachów, drzwi, okien. Poważne zniszczenia roślinności, przyczep kempingowych, itp. Zniszczenia w portach i marinach spowodowane podtopieniami. Niektóre jednostki mogą zerwać cumy.
Kategoria 3.
Wiatr ciągły: 178 -209 km/h
Wysokość fali powodziowej: 2.7 -3.7 m
Potencjalne zniszczenia: Niewielkie zniszczenia mniejszych budynków, z możliwością uszkodzeń ścian osłonowych. Całkowite zniszczenie przyczep kempingowych. Podtopienia w rejonie przybrzeżnym może spowodować zniszczenie mniejszych budynków i uszkodzenie większych konstrukcji. Możliwość podtopienia terenów położonych w głąb lądu.
Kategoria 4.
Wiatr ciągły: 210 - 249 km/h
Wysokość fali powodziowej: 4 - 5.5 m
Potencjalne zniszczenia: Duże zniszczenia ścian osłonowych, możliwość całkowitego zerwania dachów z mniejszych budynków. Duża erozja nadbrzeża. Możliwość podtopienia znacznych obszarów w głąb lądu.
Kategoria 5.
Wiatr ciągły: >250 km/h
Wysokość fali powodziowej: > 5.5 m
Potencjalne zniszczenia: Całkowite zerwanie dachów domów, budynków użytkowych i przemysłowych. Całkowite zniszczenie niektórych budynków z możliwością całkowitego rozwiania mniejszych konstrukcji. Powodzie na dużym terenie. Niekiedy wymagana całkowita ewakuacja ludności.
Huragany słabną
W poniedziałek 31 sierpnia huragany osłabły do trzeciej kategorii.
Meteorolodzy obawiali się jeszcze uderzenia m.in. huraganu Ignacio w Hawaje. Wydano ostrzeżenia przed skutkami żywiołu i możliwej fali, które obowiązywały do środy. Ostatecznie cyklon ominął wyspy, pozostawiając jej mieszkańców w spokoju.
Naukowcy wyjaśniają, że obecność trzech potężnych cyklonów w tym samym czasie spowodowana jest aktywnością el Nino, który w tym roku ma być silniejszy niż zwykle.
Autor: PW/kka / Źródło: NASA,