Po trzech silnych trzęsieniach ziemi w centralnych Włoszech pojawiło się wiele zniszczeń. Ranne są dwie osoby. W miejscu epicentrum trzęsienia wybuchła panika. Ludzie spędzili noc na ulicach.
W środę we Włoszech trzy razy zatrzęsła się ziemia. Pierwsze wstrząsy o magnitudzie 5,4 wystąpiły o godz. 19.10 w pobliżu miejscowości Visso, w centralnej części kraju. Początkowo amerykańska służba geologiczna USGS podawała magnitudę 5,6, jednak później ją obniżono.
Po godz. 21 zanotowano kolejny wstrząs, o magnitudzie 5,9. Wciąż napływają doniesienia o zniszczeniach i zawalonych budynkach. Wiele z nich runęło wtedy, gdy nie było w nich już ludzi. Opuścili oni domy po pierwszym wstrząsie, który nastąpił po godzinie 19.
Trzeci wstrząs pojawił się przed północą w tym rejonie, co dwa poprzednie. Miał magnitudę 4,9.
Wszystkie wstrząsy miały epicentrum w rejonie miasta Macerata w regionie Marche w środkowych Włoszech - podał Instytut Geofizyki i Wulkanologii.
Wszystko wskazuje na to, że najpoważniejsza sytuacja panuje w miejscowości Ussita koło Maceraty. Jej burmistrz Giuliano Rinaldi powiedział w telewizji: "Naszego miasteczka już nie ma". Poinformował, że zawaliły się domy, a także fasada kościoła. Doszło też do pęknięcia terenu.
W pobliskiej miejscowości Visso ranne zostały dwie osoby - ogłosiły miejscowe władze. Wybuchła tam panika. Nie ma ofiar śmiertelnych.
Noc ze środy na czwartek wiele osób spędziło na ulicach, obawiając się kolejnych wstrząsów i zniszczeń. Lokalne władze postanowiły, że w czwartek zamknięte będą szkoły w kilkunastu miastach, takich, jak Macerata, L'Aquila, Asyż, Terni, Rieti, Ascoli Piceno, Perugia, Teramo. Stan techniczny budynków szkolnych musi bowiem zostać najpierw sprawdzony.
Wstrząsy odczuwalne w wielu miastach
Pierwszy silny wstrząs odczuwany był w Rzymie, Asyżu, Terni i Perugii, a także w wielu miejscowościach regionów Marche, Lacjum, Umbria i Abruzja. Wszędzie ludzie wybiegli z domów. Niektórzy spędzą noc pod gołym niebem. Tłumy zgromadziły się też na ulicach Wiecznego Miasta. Ewakuowany został gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Drugi, silniejszy jeszcze wstrząs odczuli mieszkańcy prawie całego Półwyspu Apenińskiego. Sejsmolodzy dokonali korekty, mówiąc, że miał on magnitudę 5,9. Wcześniej podawano 6,2. Bardzo mocno odczuwany był w Rzymie.
Runęło kilka budynków
Lokalne władze z Marche przekazują informacje o szkodach. Burmistrz miejscowości Castel Sant'Angelo sul Nero, znajdującej się w pobliżu epicentrum, powiedział, że runęło tam kilka budynków. Szczegóły nie są znane. Kilka domów zostało zniszczonych także w mieście Villa Sant'Antonio. O szkodach informują też władze pobliskich osad.
W Nursji stwierdzono zniszczenia w jednym z kościołów z XVII wieku.
Sejsmolodzy w telewizji RAI News 24 ostrzegają, że należy w najbliższym czasie spodziewać się dalszych wstrząsów wtórnych, związanych zarówno z trzęsieniem ziemi z sierpnia, jak i tym środowym. Po wieczornym silnym wstrząsie zanotowano około 20 następnych.
W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i filmy, zrobione w trakcie wstrząsów lub po trzęsieniu.
Damages of the #earthquake in #Italy #ussita #visso Waiting and praying. pic.twitter.com/TP5HGGpiKt— Francesca Giannì (@FrancescalGin) 26 października 2016
(27ott-6:30) #Terremoto dopo notte lavoro #vigilidelfuoco proseguono verifiche su territorio, no vittime riscontrate, intervento in corso pic.twitter.com/Pd1PBI6bIA— Vigili del Fuoco (@emergenzavvf) 27 października 2016
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Chicco 777 (@nonpuoifarneparte) 26 Paź, 2016 o 12:45 PDT
terremoso warned in Naples Italy #terremoto #terremotos #horror #world #popular
Film zamieszczony przez użytkownika Elvis Esposito (@elvisesposito) 26 Paź, 2016 o 1:21 PDT
Film zamieszczony przez użytkownika Fora de Controle (@foradecontrolevideos) 26 Paź, 2016 o 1:19 PDT
Do wstrząsów doszło dwa miesiące po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło prawie 300 osób. Także ten wstrząs, powiązany według sejsmologów z poprzednim, odczuwany był na zniszczonych wtedy terenach.
Po tragicznym trzęsieniu w Amatrice, zdewastowane miasteczko odwiedził papież Franciszek.
Autor: zupi,AD/jap / Źródło: USGS, Reuters, hosted.ap.org, PAP, timesofmalta.com