W górach panują trudne warunki, widoczność jest ograniczona, leży śnieg, występują oblodzenia. W Bieszczadach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, a Tatrach – drugi.
W Beskidach pada śnieg, a widoczność jest ograniczona.
- W ostatnich godzina spadło średnio dwa centymetry śniegu. Część szlaków jest nieprzetarta. Jest ślisko. Występują oblodzenia. Temperatura w sobotę rano była ujemna, od -1 stopnia Celsjusza w dolinach do -7 w partiach szczytowych – powiedział w sobotę dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Łukasz Skwara.
Na Babiej Górze do odwołania zamknięty jest szlak żółty, zwany Percią Akademicką. W Beskidach działają koleje linowe, ale tylko dla ruchu turystycznego. W sobotę do tego grona dołączyła "kanapa", którą można wyjechać z ośrodka Jontek w Korbielowie na Buczynkę. Długość trasy wynosi blisko 1,5 tysiąca metrów. W godzinę z kolei może skorzystać dwa tysiące osób.
Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, muszą mieć solidne buty. Należy się ubrać adekwatnie do warunków i zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Może ona uratować życie. Trzeba pamiętać, że szybko zapada zmrok i odpowiednio zaplanować wycieczkę.
GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego 985 lub 601 100 300.
Śnieg w Bieszczadach
W górnych partiach Bieszczad obowiązuje pierwszy - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. - Miejscami leży tam nawet pół metra śniegu - powiedział w sobotę ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Wojciech Rząsa. Jak zaznaczył, zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na zawietrznych stokach. - Dotyczy między innymi połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - mówił Rząsa.
Powyżej górnej granicy lasu średnia pokrywa śnieżna wynosi 15 centymetrów. Natomiast na południowych, stromych stokach leży nawet pół metra śniegu.
W położonych niżej miejscowościach, m.in. w Ustrzykach Górnych i Cisnej, rano temperatura powietrza wahała się od czterech do pięciu stopni mrozu. Jest bezwietrznie. W dolinach leży około 10 cm śniegu. W Bieszczadach i Beskidzie Niskim warunki do uprawiania turystyki pieszej i narciarskiej są określane jako dostateczne.
Lawinowa "dwójka" w Tatrach
W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są pokryte śniegiem. W wielu miejscach jest ślisko. Powyżej górnej granicy lasu, przebieg niektórych szlaków może być niewidoczny, ponieważ są one nieprzetarte bądź pozawiewane przez wiatr. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana, miejscami potworzyły się głębokie zaspy. Tatrzański Park Narodowy apeluje o niewchodzenie na tafle stawów, ponieważ lód jest jeszcze w wielu miejscach cienki i może się załamać.
"Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym" – czytamy w komunikacie TOPR.
Autor: anw/dd / Źródło: PAP, TOPR, GOPR
Źródło zdjęcia głównego: tvn24