Pożar wybuchł na terenie składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Gęsty czarny dym widoczny był nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej. Sprawdź, jaki jest prawdopodobny scenariusz rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń związanych z pożarem.
Ogromny pożar wybuchł w piątek około godziny 9 na terenie składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich (woj. śląskie). Akcja gaszenia była bardzo trudna, ponieważ pojemniki z chemikaliami rozszczelniały się i dochodziło do wybuchów. Od rana czarny, gęsty dym widoczny był z wielu okolicznych miejscowości, a o godzinie 13.20 raportowano go nawet z miejscowości oddalonych o 30 kilometrów od epicentrum pożaru.
Według komunikatu Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach z godziny 12.30, pożarem objętych było około pięć tysięcy metrów kwadratowych składowiska.
W związku z pożarem w Siemianowicach Śląskich, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchomił modelowanie dyspersji zanieczyszczeń. Na mapach widać, jak chmura zanieczyszczeń może się rozprzestrzeniać.
Mapa
Jaki jest prawdopodobny scenariusz rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń? "Nad Morzem Północnym zalega ośrodek wysokiego ciśnienia. Na wschodnim obszarze wyżu znajdują się w płytkich zatokach fronty atmosferyczne, z punktem zwarcia frontów nad zachodnią Rosją. Taki rozkład ośrodków barycznych w Europie centralnej zapewnia przepływ strumienia powietrza w Siemianowicach Śląskich w kierunku południowym w warstwie przypowierzchniowej" - napisał IMGW. Dodał, że najbliższej doby nad krajem będzie przemieszczał się front atmosferyczny i przyniesie przelotne opady deszczu. "Występujące zanieczyszczenia (produkty spalania) będą wychwytywane przez hydrometeory, które następnie zostaną przeniesione na powierzchnię ziemi" - dodał. Hydrometeory to opady, zbiór cząsteczek wody w stanie ciekłym lub w formie lodu, opadające na ziemię.
Z mapy wynika, że w weekend chmura zanieczyszczeń najpierw może dotrzeć do Czech, Słowacji, Węgier, Serbii, Słowenii, Austrii, Chorwacji. W kolejnych dniach będzie zwiększać swój zasięg i może dotrzeć do wschodniej połowy Niemiec, zachodniej części Norwegii, Danii, Grecji, Macedonii, zachodniej części Bułgarii i Rumunii oraz południowej części Turcji.
Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: IMGW