Mieszkańcy części polskiego wybrzeża w niedzielę wieczorem mogli zaobserwować niecodzienne zjawisko. Nad Zatoką Pucką utworzyła się trąba wodna. Lej wirował przez kilka minut.
"Krótko po godzinie 19 mieszkańcy północnej części Gdyni, Kosakowa i okolic oraz rejonu Zatoki Puckiej mogli obserwować bardzo nisko osadzony lej kondensacyjny, a później także trąbę wodną nad wodami Zatoki Puckiej" - napisała na swoim profilu na Facebooku Sieć Obserwatorów Burz.
Jak dodano, "lej był widoczny przez przynajmniej 2-3 minuty i towarzyszył mu drugi, słabiej wykształcony zalążek trąby".
Jak powstaje trąba wodna
Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne, które powstaje gdy nad stosunkowo ciepły zbiornik wodny napływa dużo chłodniejsze powietrze. Wytworzona niestabilność pozwala cząstkom powietrza szybko się unosić, przez co powstają chmury cumulonimbus. Nad powierzchnią wody formuje się pionowy, połączony z chmurą, wir w kształcie leja.
Zjawisko to charakteryzuje się znacznie słabszą siłą od trąby powietrznej. Trąba wodna jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Zjawiska te nie są rzadkością. Większość z nich rozpada się przy dotarciu do lądu.
Autor: ps / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Bareszka amatorska fotografia przyrodnicza