Trąba powietrzna w Polsce. "Pozrywało dachy z domów"

[object Object]
Trąba powietrzna w województwie śląskimKontakt 24
wideo 2/15

W niedzielę pogoda była groźna. Przez wieś Kaniów w województwie śląskim przeszła trąba powietrzna. Według informacji straży pożarnej, uszkodzonych zostało ponad 20 budynków. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania.

W Polsce pogoda była niebezpieczna. Na frontach występowały burze, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

"Pozrywało dachy z domów"

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie ze wsi Kaniów koło Czechowic-Dziedzic. Widać na nim moment, kiedy trąba powietrzna niszczy dachy budynków.

- Nagle zaczęło szumieć. Myśleliśmy, że jedzie pociąg. Zobaczyliśmy, że unoszą się śmieci. Uciekliśmy do domu. Pozrywało dachy z domów. Pozrywało dachówki - relacjonowała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pani Dominika, autorka nagrania.

Czytaj relacje mieszkańców wsi na tvn24.pl

- Ludzie tam są bezpieczni, my tam byliśmy, zanosiliśmy to, co mieliśmy, żeby pomóc. Poprzykrywaliśmy dachy, te dziury. Straż zrzuca resztki dachów, próbują to zabezpieczyć, bo pogoda jest różna. Próbują coś zrobić, żeby nie było większych zniszczeń - dodała na antenie TVN24 autorka nagrania.

Pani Dominika relacjonuje przejście trąby powietrznej
Pani Dominika relacjonuje przejście trąby powietrznejtvnmeteo.pl
Trąba powietrzna (PAP/Adam Ziemienowicz)PAP/Adam Ziemienowicz

"Człowiek nie wie, co w takiej chwili robić"

To, jak niebezpieczna była trąba powietrzna, widać na kolejnym nagraniu, które redakcja Kontaktu 24 otrzymała od pani Anny.

- Wszystko trwało jakieś dwie, trzy minuty. Trąba była jakieś 50 metrów od nas, szła od okolic ulicy Dankowickiej, równolegle przez pola. Nagranie nie odzwierciedla tego, co przeżyliśmy. Zmroziło nas. Człowiek nie wie, co w takiej chwili robić. Nie wiedzieliśmy, czy się chować, czy uciekać. Widzieliśmy w powietrzu krokwie, belki, nawet sarnę - relacjonowała w rozmowie z Kontaktem 24 pani Anna.

Zniszczone budynki

Jak poinformował dyżurny Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, wszystkie zgłoszenia dotyczą wsi Kaniów. Pierwszy sygnał o przejściu trąby powietrznej strażacy otrzymali o godzinie 14.18.

Rzeczniczka bielskiej straży pożarnej starsza kapitan Patrycja Pokrzywa podała, że do godz. 18. zgłoszono 23 uszkodzenia dachów, w tym 21 na budynkach mieszkalnych i 2 na budynkach gospodarczych, a także zniszczenia mniejszych obiektów, jak np. altany czy blaszanych garaży czy linii energetycznych.

Zostały naruszone ściany, konstrukcje budynków. Na miejscu działania prowadzi kilkadziesiąt zastępów - poinformowała Patrycja Pokrzywa, oficer prasowa straży w Bielsku-Białej.

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

"Sytuacja we wsi Kaniów jest trudna, ale opanowana. Na miejscu powołano sztab kryzysowy na czele z wicewojewodą. Niebawem rozpocznie się wypłata środków klęskowych przez wojewodę. Będzie oferowana także dalsza niezbędna pomoc" - napisał na Twitterze rzecznik prezydenta.

Zniszczenia po przejściu trąby powietrznej
Zniszczenia po przejściu trąby powietrznejtvn24

Niebezpieczne zjawiska też w innych regionach Polski

Do godziny 22 Państwowa Straż Pożarna odnotowała 925 zdarzeń związanych z burzami i silnym wiatrem. Najwięcej w woj.: podkarpackim (214) i mazowieckim (193). Bez dostaw prądu pozostaje 22 318 odbiorców, najwięcej w woj.: mazowieckim - 18 114, łódzkim (2267) oraz podlaskim (1027).

Zobacz relacje z gradobicia

Trąba powietrzna w województwie śląskim
Trąba powietrzna w województwie śląskimKontakt 24

Starcie mas dwóch powietrza

Jak przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w Tarnowie temperatura wzrosła do 30 stopni Celsjusza, na Śląsku do 26 stopni. Napływało gorące, zwrotnikowe powietrze. Natomiast na zachodzie kraju nadal było powietrze polarne. Starcie tych dwóch mas powietrza sprawiło, że utworzyły się fronty burzowe i występowały najsilniejsze prądy wstępujące. Oznacza to, że najsilniej unosiło się ciepłe powietrze.

Według synoptyk zjawisko zaobserwowane we wsi Kaniów to trąba powietrzna. W skali Fujity prawdopodobnie F0 lub F1. Wiatr wieje w niej z prędkością powyżej 100 kilometrów na godzinę. Taka trąba trwa kilka, kilkanaście minut i zostawia wąski pas zniszczeń.

Materiały przedstawiające groźną pogodę wysyłacie na Kontakt 24.

Autor: ak,est,dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro, czyli środę 29.11: noc znów zapowiada się mroźnie. Będą takie miejsca, gdzie temperatura spadnie do nawet -12 stopni Celsjusza. Ujemne wartości pojawią się na termometrach w wielu regionach także we środę. Miejscami spadnie śnieg.

Pogoda na jutro - środa 29.11. Przed nami kolejna noc z mocnym spadkiem temperatury

Pogoda na jutro - środa 29.11. Przed nami kolejna noc z mocnym spadkiem temperatury

Autor:
//dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega. Tej nocy, miejscami do samego rana, zagrożeniem będą intensywne opady śniegu. Synoptycy wydali alerty pierwszego stopnia dla kilku województw. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Intensywne opady śniegu. Gdzie ostrzega IMGW

Intensywne opady śniegu. Gdzie ostrzega IMGW

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps,as/dd
Źródło:
IMGW

Prognozy na kolejne dni nie pozostawiają złudzeń: widać w nich i opady śniegu, i mróz. Miejscami opady będą dość intensywne, spadnie nawet 10 centymetrów. A jaka będzie końcówka tygodnia? Sprawdź naszą najnowszą prognozę pogody dla Polski na pięć dni.

Od mrozu i śniegu w kolejnych dniach Polska się nie uwolni

Od mrozu i śniegu w kolejnych dniach Polska się nie uwolni

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ptak dodo, a właściwie dront dodo, może wrócić do żywych? Zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną amerykańska firma Colossal Biosciences podpisała umowę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Ma ona na celu odtworzyć wymarłego w XVII wieku ptaka.

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
PAP, BBC News, Mauritian Wildlife Foundation

Śnieżyce zaatakowały w Estonii. Intensywne opady śniegu pozbawiły prądu tysiące mieszkańców kraju po tym, jak gałęzie i drzewa łamały się, uszkadzając linie energetyczne. Według służb, przywracanie dostaw elektryczności może zająć kilka dni. Biało zrobiło się także na Łotwie.

Po śnieżycach mogą nie mieć prądu przez kilka dni

Po śnieżycach mogą nie mieć prądu przez kilka dni

Autor:
/dd
Źródło:
PAP, postimees.ee, lsm.lv

Władze w zachodnich Niemczech wezwały we wtorek mieszkańców do pozostania w domach, ostrzegając przed intensywnymi opadami śniegu. Niebezpieczne warunki pogodowe przyczyniły się do licznych wypadków drogowych, w których dwie osoby zginęły. Z samochodów na zablokowanych drogach ewakuowani zostali uwięzieni kierowcy. W jednej ze szkół w Hesji wieczorem w poniedziałek utknęli uczniowie.

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Niemcy zmagają się z groźną pogodą. "Sytuacja była nadzwyczajna. Drzewa przewracały się jak zapałki"

Aktualizacja:
Autor:
ps,dd
/ prpb
Źródło:
Reuters, zdf.de, PAP

W pobliżu miejscowości Gerik w Malezji samochód osobowy potrącił słoniątko, które wraz ze stadem przechodziło przez drogę. Pozostałe osobniki w odpowiedzi zaatakowały pojazd i zaczęły go deptać. Autem podróżowały trzy osoby.

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN

Ukraińskie władze poinformowały we wtorek o kolejnych ofiarach śmiertelnych śnieżyc i wichur. Zginęło co najmniej 10 osób. Najtrudniejsza sytuacja panuje w obwodzie odeskim, gdzie kilkaset wsi pozostaje bez prądu. We wtorek przewidywane są kolejne intensywne opady śniegu i deszczu.

Kilkaset wsi odciętych, rośnie liczba ofiar śmiertelnych. Tragiczne skutki ataku zimy i wichur w Ukrainie

Kilkaset wsi odciętych, rośnie liczba ofiar śmiertelnych. Tragiczne skutki ataku zimy i wichur w Ukrainie

Aktualizacja:
Autor:
ps
/ prpb
Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkańców położonej na Adriatyku i należącej do Chorwacji wyspy Loszinj terroryzują szakale. Ich obecności nigdy wcześniej nie notowano na tym obszarze - podała w poniedziałek chorwacka telewizja HRT. Właściciele gospodarstw rolnych obawiają się o bezpieczeństwo swoje i zwierząt hodowlanych.

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Zimowa aura w Polsce mocno daje się we znaki. Ostatnie godziny upłynęły nam pod znakiem dużych opadów śniegu oraz znacznego spadku temperatury. O poranku na północnym wschodzie odnotowano kilkunastostopniowy mróz. Według synoptyków IMGW "ostatnia doba była jak na koniec listopada znacznie poniżej normy". Sytuacja na drogach jest ciężka, drogowcy walczą o utrzymanie przejezdności.

Sypie i będzie sypać. Trudna sytuacja drogowa w kilku regionach

Sypie i będzie sypać. Trudna sytuacja drogowa w kilku regionach

Autor:
ps
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W Bieszczadach ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Z godziny na godzinę przybywa śniegu, a w niektórych miejscach leży go już 90 centymetrów.

W Bieszczadach mogą schodzić lawiny. Ostrzeżenie dla turystów

W Bieszczadach mogą schodzić lawiny. Ostrzeżenie dla turystów

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Strefa intensywnych opadów śniegu nawiedziła kraje położone na Półwyspie Bałkańskim oraz Rumunię i Mołdawię. W niedzielę około 800 tysięcy gospodarstw domowych było w Bułgarii pozbawionych prądu. W Serbii również mocno sypnęło. W kilku miejscowościach wprowadzono stan wyjątkowy.

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ENEX, vesti.bg, Radio Romania, adevarul.ro

Już wkrótce nocami temperatura będzie spadać poniżej -10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie na końcu listopada i w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek w chorwackiej części Dalmacji powitał kierowców opadami śniegu, pierwszymi tej jesieni w tym regionie. Nie był to jednak miły początek tygodnia - kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami.

Chorwacja. Pierwszy śnieg w Dalmacji sprawił trudność kierowcom

Chorwacja. Pierwszy śnieg w Dalmacji sprawił trudność kierowcom

Autor:
/dd
Źródło:
ENEX, zagorje-international.hr

W ciągu ostatnich dwóch dni, z powodu uderzeń piorunów zginęło 24 mieszkańców indyjskiego stanu Gudźarat. Lokalne władze podały, że kilkadziesiąt osób zostało też rannych.

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Autor:
anw/
tam
Źródło:
Reuters

Labrador o imieniu Reqs pracował przez 11 lat dla straży pożarnej w hrabstwie Hertfordshire we wschodniej Anglii. Po wielu latach służby czworonóg otrzymał order zasługi PDSA. Jak poinformowała brytyjska telewizja BBC, Reqs był najdłużej pracującym psem strażackim w Wielkiej Brytanii, zanim w lipcu bieżącego roku przeszedł na emeryturę.

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Autor:
anw
Źródło:
CNN, PAP

Podwodna góra została odkryta niedaleko wybrzeży Gwatemali. Ma ona 1600 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 14 kilometrów kwadratowych. Jak tłumaczą badacze, mapowanie dna morskiego pozwoli nam lepiej poznać procesy zachodzące głęboko w oceanie.

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Autor:
as
Źródło:
Schmidt Ocean Institute

Etna wyrzuciła z siebie kolejną malowniczą falę lawy. Sycylijski wulkan rozświetlił w niedzielę niebo nad Katanią. Jak przekazał włoski Krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii, aktywność wulkaniczna w południowo-wschodnim kraterze wytworzyła również niewielkie ilości popiołu.

Etna zrobiła oszałamiający spektakl

Etna zrobiła oszałamiający spektakl

Autor:
as
Źródło:
INGV, tvnmeteo.pl

Nandu, ptak przypominający strusia, uciekł z prywatnej posesji w powiecie świdnickim (województwo dolnośląskie). Chociaż zwierzę nie jest niebezpieczne, jego schwytanie to niezwykle skomplikowany proces - potrafi ono niezwykle szybko biegać. Koordynująca akcję fundacja zaapelowała do mieszkańców o pomoc.

Od tygodnia szukają nandu na Dolnym Śląsku. Jego schwytanie "graniczy z cudem"

Od tygodnia szukają nandu na Dolnym Śląsku. Jego schwytanie "graniczy z cudem"

Autor:
as/dd
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

A23a, największa góra lodowa świata, opuszcza Antarktydę. Lodowy blok, niemal osiem razy większy od Warszawy, po trzech dekadach zaczął dryfować ku wodom Atlantyku. Jego ogrom pokazuje nagranie, które naukowcy wykonali podczas środowej wyprawy.

Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu

Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu

Autor:
ps/dd
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Słupy świetlne pojawiły się na małopolskim niebie w czwartkową noc. To efektowne zjawisko możemy zaobserwować szczególnie w mroźne noce, głównie w północnej Europie. Co jest jego przyczyną?

Świetlne filary wystrzeliły w niebo

Świetlne filary wystrzeliły w niebo

Autor:
as/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, Polscy Łowcy Burz

Zima wkroczyła do Polski i na razie nigdzie się nie wybiera. Będzie robić się coraz chłodniej i do śniegu i trudnych warunków drogowych trzeba będzie się przyzwyczaić. Szczególnie zimno zapowiada się przełom listopada i grudnia. O najnowszych prognozach pogody pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Będzie zima? Co przyniosą kolejne tygodnie

Będzie zima? Co przyniosą kolejne tygodnie

Autor:
Arleta
Unton-Pyziołek
Źródło:
tvnmeteo.pl

Znak ostrzegający przed przechodzącymi przez ulicę gęsiami został ustawiony w północno-zachodniej Anglii. Stworzono go dla dobra ptaków - niedawno doszło do poważnego wypadku z ich udziałem. Jak podkreślili mieszkańcy miejscowości, gdzie stanęło nietypowe oznaczenie, obserwacja gęsi dostarcza im sporo radości.

Znak ostrzegający przed... gęsiami. Postawiono go po poważnym wypadku

Znak ostrzegający przed... gęsiami. Postawiono go po poważnym wypadku

Autor:
as
Źródło:
PAP, BBC

Podczas leśnych spacerów warto uważnie się rozglądać. Można obecnie natknąć się bowiem na efektownie wyglądające zjawisko. Chodzi o "lodowe włosy".

"Dosyć rzadko spotykane zjawisko". Można zobaczyć je teraz

"Dosyć rzadko spotykane zjawisko". Można zobaczyć je teraz

Autor:
ps
Źródło:
Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy tajwańskiego miasta Keelung znaleźli na brzegu mola dla wędkarzy siedem niebieskich smoków. Nie są to - jak sugeruje nazwa - latające, ziejące ogniem stworzenia, ale morskie ślimaki. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu.

Niebieskie smoki na tajwańskim molo. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu

Niebieskie smoki na tajwańskim molo. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, News.tvbs.com.tw

Rakieta, której fragment uderzył w powierzchnię Księżyca w marcu 2022 roku, została wystrzelona przez Chiny. Najprawdopodobniej znajdował się w niej nieujawniony ładunek - wynika z najnowszych ustaleń amerykańskich naukowców. Uderzenie rakiety w Księżyc spowodowało wówczas powstanie niezwykłego, podwójnego krateru. Chiny konsekwentnie zaprzeczają, że za zderzenie z Księżycem odpowiadała ich rakieta.  

Chińska rakieta, która uderzyła w Księżyc, miała ukryty ładunek. Nowe ustalenia Amerykanów

Chińska rakieta, która uderzyła w Księżyc, miała ukryty ładunek. Nowe ustalenia Amerykanów

Autor:
jdw//mm
Źródło:
Live Science, TVN24.pl