"To zdarza się raz na 15 lat". Alpejskie miejscowości odcięte od świata, ewakuacje


Rekordowe opady śniegu w Alpach. Wiele miejscowości zostało odciętych od świata. Wysokie zagrożenie lawinowe ogłoszono w Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Włoszech i Francji. - Nie da się chodzić, śniegu jest po pas - opowiadał Reporter 24 Artur, przebywający w austriackim miasteczku Piosmes.

Wysokie zagrożenie lawinowe ogłoszono w poniedziałek w Alpach w Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Włoszech i Francji z powodu obfitych opadów śniegu przy odwilżowych warunkach pogodowych. Wiele miejscowości zostało czasowo odciętych od świata.

Ewakuowane chatki w Chamonix

Ponad sto domków narciarskich zostało objętych planem ewakuacji ze słynnej francuskiej miejscowości turystycznej Chamonix z powodu maksymalnego poziomu zagrożenia lawinowego w masywie Mont Blanc - poinformowały w poniedziałek lokalne władze.

Zamknięto drogi w wysokich partiach doliny Chamonix w kierunku Szwajcarii. W związku z tym wiele miejscowości jest odciętych od świata, np. Le Tour położone na wysokości 1450 m n.p.m. Nie działają też trasy narciarskie. - To nietypowa sytuacja. W ciągu 45 dni odnotowaliśmy tyle opadów, ile zazwyczaj w ciągu pięciu miesięcy. Ponadto mamy wyjątkowo wysoki poziom pokrywy śnieżnej w wysokich partiach gór, co na taką skalę zdarza się raz na 15 lat - podkreślił mer Chamonix Eric Fournier.

Już w sobotę ewakuowano tych mieszkańców, którzy przebywali na obszarach zagrożonych lawinami. Plan ewakuacji obejmuje "około stu chatek" - powiedział Fournier, zastrzegając, że "nie wszystkie w tym okresie są zajęte".

Apel o zamykanie okiennic

Lokalne władze nakazały turystom i mieszkańcom terenów, gdzie również zagrożenie lawinowe jest wysokie, choć nie najwyższe, by nie wychodzili z domów. - Do południa skontaktowaliśmy się z ponad tysiącem właścicieli lub mieszkańców. Poprosiliśmy ich, by zostali w domach oraz by na odsłoniętych elewacjach pozamykali okiennice - dodał. Oprócz Chamonix piąty w pięciostopniowej skali poziom zagrożenia lawinowego obowiązuje w poniedziałek w masywach Aravis i Chablais w departamencie Haute-Savoie. W Savoie chodzi o masywy Beaufortain, Vanoise i Haute Tarentaise - podają francuskie służby meteorologiczne. W masywie Mont Blanc najwyższy stopień zagrożenia lawinowego wprowadzono tej zimy już po raz drugi. Pierwszy raz stało się tak po przejściu orkanu Eleanor na początku stycznia.

"Nie da się chodzić"

W miasteczku Piosmes w dolinie St. Leonhard w Austrii przebywa Reporter 24 Artur. - Miejscowość jest zupełnie odcięta od świata - relacjonował w poniedziałek w rozmowie telefonicznej z naszą redakcją. Jak zaznaczał, problem dotyczy całej doliny.

Ze względu na groźbę zejścia lawin (ogłoszono najwyższy, piąty stopień zagrożenia lawinowego) zablokowano drogi w okolicy - są zagrodzone szlabanami. Jak opowiadał Artur, stoi przy nich bardzo dużo znaków ostrzegających przed niebezpieczeństwem. Z tego również powodu niemożliwe są działania ze strony służb porządkowych.

Drogi są pokryte warstwą śniegu grubą na metr, a nawet półtora metra. Trudne jest również poruszanie się pieszo.

- Nie da się chodzić, śniegu jest po pas - przyznał Reporter 24.

W nocy z niedzieli na poniedziałek spadło pół metra śniegu, dzień wcześniej 80 centymetrów. Artur dodał, że w niedzielę na jego samochodzie leżało około metra śniegu.

Jak stwierdził Reporter 24, mimo trudnej sytuacji w miasteczku nie czuć napięcia i nerwowej atmosfery. Pomimo tego, że w niedziele w Austrii sklepy są zamknięte, tego dnia zostały otwarte. To samo tyczyło się baru. Wystawiono głośniki, puszczono muzykę – relacjonował.

- Dzisiaj miałem wracać do domu - przyznał. - Właściciele pensjonatu, w którym śpimy, powiedzieli, że "możliwe, że jutro ruszą pługi, możliwe, że jutro stąd wyjedziemy" - dodał.

Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24:

W niektórych częściach Tyrolu na zachodzie Austrii obowiązuje najwyższy lub prawie najwyższy stopień zagrożenia lawinowego; ostatni raz piąty stopień zagrożenia ogłoszono w 1999 roku. We wszystkich miejscach z piątym stopniem zagrożenia władze zakazały organizowania imprez pod gołym niebem oraz odradzały podróże samochodem i przebywanie poza domem. W kilku miejscach, m.in. w St. Anton am Arlberg i Galtuer, zawieszono niektóre połączenia kolejowe z obawy przed lawinami. Liczne miejscowości, w tym Galtuer, Kappl i Ischgl, zostały przez śnieg odcięte od świata.

Dolomity odcięte od świata

Trudna sytuacja panuje również w Dolomitach. W niedzielę turyści utknęli w rejonie doliny Val Senales, ponieważ prowadząca tam droga została zamknięta z powodu zagrożenia lawinowego i obfitych śnieżyc - podały media. Według agencji ANSA oprócz Włochów przebywają tam także turyści z innych krajów - przede wszystkim z Polski, Niemiec i Austrii.

W rejonie doliny Val Senales odcięte od świata są miejscowości Madonna di Senales, Maso Corto, Vernago i Casera di Fuori.

Po intensywnych śnieżycach zamknięte zostały także drogi na zachodzie kraju - w Dolinie Aosty. Zablokowana jest między innymi trasa na odcinku prowadzącym z Valtournenche do popularnej górskiej miejscowości Cervinia, a także trasy dojazdowe wokół gminy Courmayeur położonej u stóp Mont Blanc.

O zamknięciu dróg na bieżąco informuje na Twitterze konsulat generalny RP w Mediolanie. W niedzielę zaapelował do polskich turystów: "Zalecamy zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb".

Historia lubi się powtarzać

Z powodu opadów śniegu zamknięto również drogę prowadzącą do popularnej szwajcarskiej miejscowości Zermatt, położonej u stóp Matterhornu. Nie jeździ również kolej z kierunku Taesch, Visp oraz Fiesh.

Na stronie internetowej kolejki Matterhorn-Gotthard poinformowano, że miasto pozostanie odcięte od świata co najmniej do poniedziałku. Jedyną możliwością opuszczenia Zermattu jest skorzystanie ze śmigłowca.

Turystom będącym w drodze albo planującym w najbliższym czasie wyjazd do Zermattu zaleca się poszukiwania zakwaterowania w większych miastach takich jak Zurych, Bazylea i Berno.

To nie pierwszy raz, kiedy miejscowość sparaliżowało wysokie zagrożenie lawinowe. Ostatnio taka sytuacja zaistniała niespełna dwa tygodnie temu, kiedy to opad śniegu uwięził na miejscu około 13 tysięcy turystów. Obecnie w tym regionie Alp obowiązuje piąty stopień zagrożenia. Zasypane są również okolice Davos.

- W wielu częściach Szwajcarii należy się liczyć z dużymi lawinami. (...) Poprawy sytuacji oczekujemy dopiero we wtorek - powiedziała Christine Pielmeier z Instytutu Badań nad Śniegiem i Lawinami (SLF) w Davos.

Przyczyny powstawania lawinZiemienowicz Adam/PAP/DPA

Autor: amm, ao/aw,rzw / Źródło: PAP, Kontakt 24, nytimes.com

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą spore zachmurzenie, a także opady deszczu. Miejscami jest jednak szansa na rozpogodzenia. W weekend na termometrach możemy zobaczyć nawet 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Już wkrótce będzie 15 stopni

Pogoda na 5 dni. Już wkrótce będzie 15 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę. Nocą pojawią się opady deszczu, które miejscami będą zamarzać. W dzień również będzie padać. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 11 stopni.

Pogoda na jutro - środa, 21.02. Nocą lokalnie opady będą zamarzać, w dzień do 11 stopni

Pogoda na jutro - środa, 21.02. Nocą lokalnie opady będą zamarzać, w dzień do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz nawiedził hrabstwo Del Norte w Kalifornii. Doprowadził do powstania tam osuwiska. Na jedną z dróg ze zbocza osunęły się drzewa, co zostało zarejestrowane na nagraniu.

Drzewa osuwają się ze zbocza na drogę. Nagranie

Drzewa osuwają się ze zbocza na drogę. Nagranie

Źródło:
CNN, Reuters

Smog od kilku dni unosi się nad Mediolanem. Władze wprowadzają ograniczenia, by załagodzić sytuację, między innymi zakazują używania pieców opalanych drewnem. Jak zauważają eksperci, problemy z zanieczyszczonym powietrzem są spowodowane działalnością rolniczą i przemysłową, a także tym, że miasto położone jest w dolinie.

"Śmierdzi! Czuję pieczenie w gardle, kaszlę"

"Śmierdzi! Czuję pieczenie w gardle, kaszlę"

Aktualizacja:
Źródło:
ANSA, Reuters

Lew zabił swojego opiekuna w uniwersyteckim zoo w Nigerii. Jak przekazały lokalne media, mężczyzna został zaatakowany podczas karmienia drapieżników. Zwierzę znało opiekuna przez całe swoje życie - podały władze uczelni.

Lew zaatakował i zabił opiekuna, którego znał całe życie

Lew zaatakował i zabił opiekuna, którego znał całe życie

Źródło:
Vanguard Nigeria, BBC

Zdaniem grupy naukowców naziemne planetarne systemy radarowe bardzo dobrze informują o zagrażających Ziemi asteroidach i kometach. To ważne, bo testy NASA potwierdziły, że umiemy zmieniać trajektorię niebezpiecznych obiektów w pobliżu naszej planety.

Radary chronią Ziemię. Rozpoznają i lokalizują niebezpieczne obiekty

Radary chronią Ziemię. Rozpoznają i lokalizują niebezpieczne obiekty

Źródło:
PAP

Strażacy umacniają zaporę na Jeziorze Wonieskim w powiecie kościańskim. Służby obawiają się przerwania tamy i niekontrolowanego wycieku wody, który stanowić może zagrożenie dla położonych zaledwie dwa kilometry dalej miejscowości.

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Źródło:
TVN24, IMGW

Japonię nawiedziła fala ciepła. We wtorek w Tokio na termometrach pojawiła się wartość 23,7 stopni Celsjusza, typowa raczej dla maja niż dla lutego. Ocieplenie nie potrwa jednak długo.

Wiosna zajrzała do Japonii. "Wczoraj było zimno, a dziś już jest ciepło"

Wiosna zajrzała do Japonii. "Wczoraj było zimno, a dziś już jest ciepło"

Źródło:
Reuters, The Japan News

W zoo w Kopenhadze urodziło się we wtorek słoniątko. Jest to dziecko 16-letniej Kumari, która również przyszła na świat w ogrodzie zoologicznym. Poród przebiegł sprawnie i bez żadnych komplikacji.

W kopenhaskim zoo urodziło się słoniątko

W kopenhaskim zoo urodziło się słoniątko

Źródło:
Reuters

Ulewy nawiedzają Kalifornię. W hrabstwie Santa Barbara do poniedziałkowego poranka spadło ponad 270 litrów deszczu na metr kwadratowy. Tak obfite opady spowodowały liczne podtopienia i osuwiska. Jak przewidują służby meteorologiczne, aura pozostanie trudna co najmniej do środy.

Deszcz zatopił lotnisko, kilka dróg, autostrady. Nie przestaje lać

Deszcz zatopił lotnisko, kilka dróg, autostrady. Nie przestaje lać

Źródło:
Reuters, NWS

Osuwisko zeszło na wioskę w Afganistanie, niszcząc 20 domów i grzebiąc ich mieszkańców pod zwałami śniegu i błota. Do katastrofy doszło za sprawą ulew i śnieżyc, które nawiedziły region. W katastrofie mogło zginąć nawet 25 osób, zaś akcja ratunkowa okazała się bardzo trudna.

Osuwisko pogrzebało domy, ratownicy nie mogli dotrzeć na miejsce. Nie żyje 25 osób

Osuwisko pogrzebało domy, ratownicy nie mogli dotrzeć na miejsce. Nie żyje 25 osób

Źródło:
Reuters, PAP, Al Arabiya, Daily Sabah

Zbyt duża ilość białka w diecie może szkodzić tętnicom. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili analizę z której wynikło, że spożywanie ponad 22 procent kalorii pochodzących z białek może zaburzać działanie niektórych komórek odpornościowych i prowadzić do miażdżycy.

Zbyt dużo białka w diecie może "zatykać" tętnice

Zbyt dużo białka w diecie może "zatykać" tętnice

Źródło:
PAP

Samiec wilka pokonał trasę z zachodnich Niemiec do Hiszpanii. Jak wynika z analizy odchodów, zwierzę przeszło co najmniej 1240 kilometrów, co jest najdłuższą udokumentowaną podróżą przedstawiciela tego gatunku. Takie długie wyprawy wśród wilków nie są wcale przypadkiem.

Wilk pokonał trasę z Niemiec do Hiszpanii

Wilk pokonał trasę z Niemiec do Hiszpanii

Źródło:
Reuters, Generalitat de Catalunya

Najjaśniejszy kwazar we Wszechświecie został zidentyfikowany przez badaczy. Obiekt ma średnicę siedmiu lat świetlnych, a w jego centrum znajduje się czarna dziura pożerająca każdego dnia tyle materii, ile znajduje się w naszym Słońcu.

Jest 500 bilionów jaśniejszy od Słońca, a jego czarna dziura rośnie w rekordowym tempie

Jest 500 bilionów jaśniejszy od Słońca, a jego czarna dziura rośnie w rekordowym tempie

Źródło:
ESO

Poznanie składu chemicznego smogu może ułatwić walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane z lat 2006-2020 dotyczące pyłów zawieszonych PM2,5 i odkryli, że ich stężenie uległo zmniejszeniu, a lokalnie zmienił się również skład zanieczyszczeń. Poznanie tych zależności może wpłynąć na stworzenie regionalnych strategii poprawy jakości powietrza.

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, trzeba znać jego skład

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, trzeba znać jego skład

Źródło:
UNC Chapel Hill, New York Times

Satelita obserwacyjny ERS-2, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, prawdopodobnie wejdzie w atmosferę Ziemi jeszcze w tym tygodniu. Nieaktywny już obiekt był swego czasu jednym z najbardziej zaawansowanych satelitów badających morza, lądy i czapy polarne.

50-kilogramowy kosmiczny śmieć może spaść na Ziemię

50-kilogramowy kosmiczny śmieć może spaść na Ziemię

Źródło:
ESA, tvnmeteo.pl

Ostatnie liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej wykazało, że na wolności żyje tam ponad 60 żubrów więcej niż rok temu. Dane pozyskano dzięki trwającym dwa dni obserwacjom.

Ile żubrów żyje w Puszczy Białowieskiej?

Ile żubrów żyje w Puszczy Białowieskiej?

Źródło:
PAP

Wygląda na to, że zima w Polsce już się poddała. Jaka będzie druga połowa lutego i początek marca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: kolejna fala ciepła. Czy mróz powróci?

Pogoda na 16 dni: kolejna fala ciepła. Czy mróz powróci?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ekstremalna pogoda utrudnia Chińczykom powroty po obchodach Chińskiego Nowego Roku. W niedzielę z powodu śnieżyc w regionie Sinciang na północnym zachodzie kraju zamknięto kilkadziesiąt autostrad. Intensywne opady śniegu pojawiły się przy rekordowym mrozie.

Od ponad 60 lat nie było tam tak zimno

Od ponad 60 lat nie było tam tak zimno

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Występująca w południowej Brazylii żaba Brachycephalus pulex jest nie tylko najmniejszym żyjącym płazem, ale również najmniejszym kręgowcem na świecie - twierdzą naukowcy z brazylijskiej uczelni Universidade Estadual de Santa Cruz.

To prawdopodobnie najmniejszy kręgowiec na świecie

To prawdopodobnie najmniejszy kręgowiec na świecie

Źródło:
phys.org

Poniedziałek przyniósł w Sydney gwałtowną pogodę. W promieniu 100 kilometrów od miasta odnotowano ponad 75 tysięcy uderzeń piorunów. Cztery osoby, w tym nastolatek, zostały rażone piorunem i trafiły do szpitala z poparzeniami.

Stali pod drzewem, piorun uderzył. Cztery osoby ranne

Stali pod drzewem, piorun uderzył. Cztery osoby ranne

Źródło:
The Guardian

Puma zaatakowała grupę pięciu rowerzystów na jednym ze szlaków w stanie Waszyngton. Jedna osoba została ranna i trafiła do szpitala. W okolicy znajdował się także drugi osobnik tego gatunku zwierząt - trwają jego poszukiwania.

Puma zaatakowała rowerzystów na szlaku

Puma zaatakowała rowerzystów na szlaku

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Trąba wodna pojawiła się w niedzielę w rejonie południowej Florydy w USA. Zjawisko zostało uchwycone na nagraniu. Widać na nim, jak wirujący słup unosi się nad powierzchnią wody.

Trąba wodna wirowała w rejonie Florydy

Trąba wodna wirowała w rejonie Florydy

Źródło:
Reuters

Obfite opady deszczu, które w ostatnich dniach nawiedzały stolicę Boliwii, spowodowały, że doszło tam do zawalenia się domów. W wyniku katastrofy zginęła kobieta i dwoje nieletnich. Sytuację na zbiorniku Incachaca, gdzie znajduje się tama, obserwują władze. Poziom wody jest bardzo wysoki, co grozi wylaniem i podtopieniami lokalnych rzek.

Rzeki grożą wylaniem, władze monitorują tamę

Rzeki grożą wylaniem, władze monitorują tamę

Źródło:
Reuters, eldeber.com.bo

Silne burze piaskowe natarły w sobotę i niedzielę na różne części Chin. Niebo w mieście Tumxuk przybrało intensywnie pomarańczowy kolor, a widzialność spadła poniżej 50 metrów. W wielu miejscach wiał bardzo silny wiatr, który utrudniał poruszanie się samochodom i pieszym.

Widoki jak na Marsie, rozbite szyby w autach

Widoki jak na Marsie, rozbite szyby w autach

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

NASA analizuje zimowe zanieczyszczenie powietrza w krajach południowo-wschodniej Azji. W tym celu agencja wysłała dwa samoloty badawcze, które będą sprawdzać jakość powietrza bezpośrednio w atmosferze. W ten sposób naukowcy chcą odkryć mechanizmy rządzące smogiem, który pojawia się zimą nad tą częścią świata.

Samoloty NASA badają jakość powietrza

Samoloty NASA badają jakość powietrza

Źródło:
Taipei Times, Korea Herald, NASA ESPO

Odysseus, lądownik księżycowy zaprojektowany przez prywatną firmę lotniczą, przesłał pierwsze zdjęcia z przestrzeni kosmicznej. Urządzeniu udało się uchwycić kulę ziemską z dość rzadko widzianej perspektywy.

Pierwsze zdjęcia wykonane przez lądownik Odysseus

Pierwsze zdjęcia wykonane przez lądownik Odysseus

Źródło:
EarthSky, Intuitive Machines